Založ si blog

Chorobníctvo, sen o optimalizácii zisku z chorôb

Strana SaS predstavila zdravotnícku reformu, kde sa hovorí o transformácií štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, teda o ich privatizácii a o nutnosti vzniku viacerých zdravotníckych poisťovní. Vedie tadiaľ cesta k zlepšeniu?

No vedie tadiaľ cesta k ešte väčšiemu zisku z chorôb pacientov. Preto takýto typ zdravotníctva o aké sa usiluje strana SaS označujeme výstižne „Chorobníctvo“. Pochopiteľne, veď SaS ako strane podnikateľov, ide iba o optimalizáciu ziskov z chorôb pacientov. Chorobníctvo chápe doslova ako zlaté teľa.
SaS chce predovšetkým zaútočiť na ústavu SR, ktorá je účinnou prekážkou tvorby zisku z chorôb pacientov. Najväčšou prekážkou pre plány SaS je čl. 40 ústavy, ktorý jasne definuje, že každý má právo na ochranu zdravia, a ktorý garantuje na základe odvodov bezplatnosť zdravotnej starostlivosti. To znamená keď si už raz občan kúpil zdravotníctvo za odvody, tak ho má aj dostať bezplatne. No a SaS chce zaviesť nový základný rozsah a nadštandard. No a  nadštandard si má platiť pacient zvlášť navyše k súčasným odvodom. Problém, ktorý trápi SaS, ktorá chce v zdravotníctve optimalizovať zisk, je že ako sa definuje nadštandard. Oni chcú vypracovať podrobný manuál, kde zadefinujú základnú starostlivosť, ako tú najlacnejšiu a najhoršiu možnosť a všetky lepšie možnosti budú spoplatnené a tak vznikne dostatočne veľký trh pripoistenia vo vnútri zdravotnej starostlivosti. oveľa väčší ako je dnes. Dnes to nie je možné preto, lebo pacient má podľa ústavy nárok na ochranu zdravia t.j. na tú najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť, teda na celú potrebnú medicínsku časť a pripoistenie alebo poplatky sú umožnené iba v časti nemedicínskej starostlivosti – za televízor, za jednolôžkovú izbu, za potvrdenia o zdravotnom stave a podobné nepodstatné veci. V medicínskej časti starostlivosti nie je dnes možné vytvoriť trh.
Preto aj ešte 13 rokov po Zajacovej reforme tu máme stále iba zdravotné odvody, ktoré nie sú poistením ale sú daňou. Bez trhu so zdravotnými službami nie je možné ani legálne vytvoriť systém v ktorom by mohli zdravotné poisťovne fungovať ako legálne peňažné ústavy, ktoré podnikajú s našimi odvodmi. Je aj dosť čudné, že tu máme súkromné zdravotné poisťovne, ktoré vyberajú od občanov daň ako keby boli daňovými úradmi. Slovenské súkromné daňové úrady zastali na pol ceste a nestali sa poisťovňami, pretože iba u nás a v ČR z celého rozvinutého západného sveta máme v ústave zakotvené právo na ochranu zdravia pre každého a na základe zaplatenia odvodov bezplatnosť. To vlastne znemožňuje u nás vznik reálneho trhu so zdravotným pripoistením. No ale o takéto zmeny v ústavách ako majú naše dva štáty, sa usilujú aj v iných štátoch, zdravie je podľa vyhlásenia OSN ľudské právo a preto OSN určila 12. december za deň boja za univerzálnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti a uznanie zdravia za ľudské právo v skutočnosti v našom ústavnom zmysle zabezpečenia práva na ochranu zdravia.
SaS ide proti OSN a chce slovo bezplatnosť z ústavy odstrániť aby bolo možné oveľa väčšiu časť zdravotných služieb spoplatniť.
Navrhuje sa takéto znenie:
„Každý má právo na rovnakú šancu na dôstojné poskytnutie dostupnej, medicínsky účinnej a nákladovo efektívnej zdravotnej starostlivosti. Štát zabezpečuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu toto právo plne vykonávať. Podmienky ustanoví zákon.“
Alebo ešte lepšie iba takéto:
„Každý má právo na kompenzáciu katastrofických finančných rizík, ktoré vznikli pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti. Podmienky ustanoví zákon.“

Každé znenie ústavy, ktoré odstráni právo na zdravie a bezplatnosť a umožní tak vznik veľkého voľného trhu s pripoistením im bude dobré. Iba vznik veľkého voľného trhu s pripoistením by naštartoval vznik ďalších súkromných poisťovní a vlastne legalizoval aj tie čo dnes existujú a v podstate existujú bez právneho dôvodu. Tu treba vyzvať k ostražitosti všetkých vlasteneckých a národných poslancov, aby stáli doslova na stráži, lebo takáto zmena ústavy by viedla k nedostupnosti zdravotníctva a zhoršeniu zdravia našej populácie.
Úloha zdravotných poisťovní v našom dnešnom zdravotníctve je iba okrajová, zdravotníctvo je totiž dnes financované z odvodov pacientov a nie z peňazí poisťovní, tie sú iba správcom peňazí pacientov. V niektorých krajinách ako napríklad v Benátskej republike v Taliansku, zdravotné poisťovne vôbec neexistujú. Zdravotné odvody vyberá daňový úrad a rozdeľovanie financií realizujú zdravotné úrady v regióne. Niečo ako u nás zdravotný odbor VÚC.
Naše zdravotníctvo predovšetkým potrebuje presunúť pacientov z nemocníc do ambulancií a do domácej starostlivosti, rozvinúť komunitné formy starostlivosti. Tieto sú oveľa efektívnejšie a zabezpečujú pacientom oveľa vyššiu kvalitu života a práve týmto smerom sa rozvíjajú najprogresívnejšie zdravotné systémy vo svete.
Ono totiž vo svete mnohé vlády prišli na to, že iba zdraví ľudia vedia vyprodukovať v ekonomike najviac a preto samotné štáty obmedzujú parazitné spôsoby tvorby ziskov v zdravotných systémoch z chorôb ľudských zdrojov a zameriavajú sa na globálny ekonomický profit celej krajiny a teda sú zamerané na dosahovanie a posilňovanie zdravia ľudských zdrojov. Preto sú trendom dobre manažované štátne nemocnice. Problém Slovenska nie je v tom, že máme štátne nemocnice ale v tom, že sú zle spravované. Je tu príliš veľa politických vplyvov a korupcie. To nevyrieši sprivatizovanie štátnych nemocníc cestou cez akciové spoločnosti, ale iba keď konečne začneme dôsledne uplatňovať trestnoprávnu a hmotnoprávnu zodpovednosť voči manažmentom štátnych nemocníc. A na to nepotrebujeme nemocnice privatizovať. Privátne nemocnice okrem toho, že zisk uniká mimo zdravotníctva do súkromného vrecka, sú problémom aj pre zníženie dostupnosti služieb, práve s ohľadom na zvýšenie zisku,  kde sa súkromná nemocnica môže rozhodnúť neposkytnúť finančne náročnú liečbu pacientovi, ktorý potom zomrie, hoci by existovali ešte možnosti na záchranu. Týkať sa to bude hlavne sociálne slabších vrstiev, ktorým by mohla byť, oproti dnešnému systému štátnych nemocníc podstatne obmedzená dostupnosť služieb. No a koľko takýchto ľudí žije dnes na Slovensku? Dva alebo tri milióny?

eZdravie = eChoroba zdravotníctva

18.10.2018

Za ministerky zdravotníctva MUDr. Andrey Kalavskej nielen, že sa cez VšZP presúvajú odvody poistencov do zisku, ale aj cestou NCZI, menovite prostredníctvom Ing. Petra Blaškovitša, ktorý je jeho viac »

VšZP = poisťovňa pre občanov 2. kategórie

10.10.2018

Po tom ako odišiel generálny riaditeľ Forai, keď urobil sekeru viac ako 100 mil €, prišiel generálny riaditeľ Kočan. On za dva roky dokázal zlikvidovať tento dlh a urobiť z neho zisk viac viac »

Ako to vyzerá s dnešným slovenským zdravotníctvom?

23.06.2018

No vyzerá to presne tak, ako máme nastavené základné riadiace procesy v štáte. V 1989 sme vymenili centrálny softvér štátu. Zo softvéru, ktorý mal v centre človeka, na softvér, ktorý má viac »

Ukrajina, Užhorod, protesty, kríza, demonštranti

V Zakarpatsku sa objavili protimaďarské bilbordy, Kyjev viní ruskú FSB

20.10.2018 21:01

Plagáty sa vraj lepili bez dohody s majiteľmi reklamných plôch.

Holandsko EÚ Kok expremiér úmrtie

Zomrel bývalý holandský premiér Wim Kok

20.10.2018 19:51

Po skončení politickej kariéry bol oficiálnym lobistom Európskej únie.

Rusko, stíhačky, F1

Na mieste pádu ruského vojenského lietadla našli dva fragmenty tela

20.10.2018 19:35

Záchranári a vyšetrovatelia našli na mieste pádu aj asi 50 úlomkov lietadla.

Karin Kneisslová

Kneisslová: Prípad Chášukdží je iba vrcholom hororu

20.10.2018 17:57

Tak závažný incident nemôže zostať bez dôsledkov, naznačila rakúska ministerka zahraničných vecí.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 32605x
Priemerná čítanosť článkov: 2174x

Autor blogu