Založ si blog

Chorobníctvo, sen o optimalizácii zisku z chorôb

Strana SaS predstavila zdravotnícku reformu, kde sa hovorí o transformácií štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, teda o ich privatizácii a o nutnosti vzniku viacerých zdravotníckych poisťovní. Vedie tadiaľ cesta k zlepšeniu?

No vedie tadiaľ cesta k ešte väčšiemu zisku z chorôb pacientov. Preto takýto typ zdravotníctva o aké sa usiluje strana SaS označujeme výstižne „Chorobníctvo“. Pochopiteľne, veď SaS ako strane podnikateľov, ide iba o optimalizáciu ziskov z chorôb pacientov. Chorobníctvo chápe doslova ako zlaté teľa.
SaS chce predovšetkým zaútočiť na ústavu SR, ktorá je účinnou prekážkou tvorby zisku z chorôb pacientov. Najväčšou prekážkou pre plány SaS je čl. 40 ústavy, ktorý jasne definuje, že každý má právo na ochranu zdravia, a ktorý garantuje na základe odvodov bezplatnosť zdravotnej starostlivosti. To znamená keď si už raz občan kúpil zdravotníctvo za odvody, tak ho má aj dostať bezplatne. No a SaS chce zaviesť nový základný rozsah a nadštandard. No a  nadštandard si má platiť pacient zvlášť navyše k súčasným odvodom. Problém, ktorý trápi SaS, ktorá chce v zdravotníctve optimalizovať zisk, je že ako sa definuje nadštandard. Oni chcú vypracovať podrobný manuál, kde zadefinujú základnú starostlivosť, ako tú najlacnejšiu a najhoršiu možnosť a všetky lepšie možnosti budú spoplatnené a tak vznikne dostatočne veľký trh pripoistenia vo vnútri zdravotnej starostlivosti. oveľa väčší ako je dnes. Dnes to nie je možné preto, lebo pacient má podľa ústavy nárok na ochranu zdravia t.j. na tú najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť, teda na celú potrebnú medicínsku časť a pripoistenie alebo poplatky sú umožnené iba v časti nemedicínskej starostlivosti – za televízor, za jednolôžkovú izbu, za potvrdenia o zdravotnom stave a podobné nepodstatné veci. V medicínskej časti starostlivosti nie je dnes možné vytvoriť trh.
Preto aj ešte 13 rokov po Zajacovej reforme tu máme stále iba zdravotné odvody, ktoré nie sú poistením ale sú daňou. Bez trhu so zdravotnými službami nie je možné ani legálne vytvoriť systém v ktorom by mohli zdravotné poisťovne fungovať ako legálne peňažné ústavy, ktoré podnikajú s našimi odvodmi. Je aj dosť čudné, že tu máme súkromné zdravotné poisťovne, ktoré vyberajú od občanov daň ako keby boli daňovými úradmi. Slovenské súkromné daňové úrady zastali na pol ceste a nestali sa poisťovňami, pretože iba u nás a v ČR z celého rozvinutého západného sveta máme v ústave zakotvené právo na ochranu zdravia pre každého a na základe zaplatenia odvodov bezplatnosť. To vlastne znemožňuje u nás vznik reálneho trhu so zdravotným pripoistením. No ale o takéto zmeny v ústavách ako majú naše dva štáty, sa usilujú aj v iných štátoch, zdravie je podľa vyhlásenia OSN ľudské právo a preto OSN určila 12. december za deň boja za univerzálnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti a uznanie zdravia za ľudské právo v skutočnosti v našom ústavnom zmysle zabezpečenia práva na ochranu zdravia.
SaS ide proti OSN a chce slovo bezplatnosť z ústavy odstrániť aby bolo možné oveľa väčšiu časť zdravotných služieb spoplatniť.
Navrhuje sa takéto znenie:
„Každý má právo na rovnakú šancu na dôstojné poskytnutie dostupnej, medicínsky účinnej a nákladovo efektívnej zdravotnej starostlivosti. Štát zabezpečuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu toto právo plne vykonávať. Podmienky ustanoví zákon.“
Alebo ešte lepšie iba takéto:
„Každý má právo na kompenzáciu katastrofických finančných rizík, ktoré vznikli pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti. Podmienky ustanoví zákon.“

Každé znenie ústavy, ktoré odstráni právo na zdravie a bezplatnosť a umožní tak vznik veľkého voľného trhu s pripoistením im bude dobré. Iba vznik veľkého voľného trhu s pripoistením by naštartoval vznik ďalších súkromných poisťovní a vlastne legalizoval aj tie čo dnes existujú a v podstate existujú bez právneho dôvodu. Tu treba vyzvať k ostražitosti všetkých vlasteneckých a národných poslancov, aby stáli doslova na stráži, lebo takáto zmena ústavy by viedla k nedostupnosti zdravotníctva a zhoršeniu zdravia našej populácie.
Úloha zdravotných poisťovní v našom dnešnom zdravotníctve je iba okrajová, zdravotníctvo je totiž dnes financované z odvodov pacientov a nie z peňazí poisťovní, tie sú iba správcom peňazí pacientov. V niektorých krajinách ako napríklad v Benátskej republike v Taliansku, zdravotné poisťovne vôbec neexistujú. Zdravotné odvody vyberá daňový úrad a rozdeľovanie financií realizujú zdravotné úrady v regióne. Niečo ako u nás zdravotný odbor VÚC.
Naše zdravotníctvo predovšetkým potrebuje presunúť pacientov z nemocníc do ambulancií a do domácej starostlivosti, rozvinúť komunitné formy starostlivosti. Tieto sú oveľa efektívnejšie a zabezpečujú pacientom oveľa vyššiu kvalitu života a práve týmto smerom sa rozvíjajú najprogresívnejšie zdravotné systémy vo svete.
Ono totiž vo svete mnohé vlády prišli na to, že iba zdraví ľudia vedia vyprodukovať v ekonomike najviac a preto samotné štáty obmedzujú parazitné spôsoby tvorby ziskov v zdravotných systémoch z chorôb ľudských zdrojov a zameriavajú sa na globálny ekonomický profit celej krajiny a teda sú zamerané na dosahovanie a posilňovanie zdravia ľudských zdrojov. Preto sú trendom dobre manažované štátne nemocnice. Problém Slovenska nie je v tom, že máme štátne nemocnice ale v tom, že sú zle spravované. Je tu príliš veľa politických vplyvov a korupcie. To nevyrieši sprivatizovanie štátnych nemocníc cestou cez akciové spoločnosti, ale iba keď konečne začneme dôsledne uplatňovať trestnoprávnu a hmotnoprávnu zodpovednosť voči manažmentom štátnych nemocníc. A na to nepotrebujeme nemocnice privatizovať. Privátne nemocnice okrem toho, že zisk uniká mimo zdravotníctva do súkromného vrecka, sú problémom aj pre zníženie dostupnosti služieb, práve s ohľadom na zvýšenie zisku,  kde sa súkromná nemocnica môže rozhodnúť neposkytnúť finančne náročnú liečbu pacientovi, ktorý potom zomrie, hoci by existovali ešte možnosti na záchranu. Týkať sa to bude hlavne sociálne slabších vrstiev, ktorým by mohla byť, oproti dnešnému systému štátnych nemocníc podstatne obmedzená dostupnosť služieb. No a koľko takýchto ľudí žije dnes na Slovensku? Dva alebo tri milióny?

Čaputovej krívajúce hodnoty

15.08.2019

V Bruseli Belgický kráľ Filip je priamo z tej istej panovníckej rodiny ako neslávny Leopold II. Čo si budeme dávať ružové okuliare, pozrime Historickú revue či Wikipédiu a vidíme, tých 10-15 viac »

„Cizí“ gumák

17.07.2019

Praha – bratstvo. Pokrčená. Zelená puču. Brusel – vojna NATO. Chameleon. Genocída Afriky a pa „Alkohol“ papa. Budapešť – Soros. Fialová. Demokracia bez kyslíka. Varšava – bič. Mŕtvolná. viac »

Inakosť – prekážky prírody

17.07.2019

Kloaka latinsky, po slovensky stoka, je orgán niektorých stavovcov – rozšírená časť konečníka, do ktorej je vyústený tráviaci, močový a aj rozmnožovací systém. Tento orgán vzniká embryonálne viac »

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

šufliarsky

Bomba alebo rozstrieľanie v aute

19.08.2019 19:15

Podľa informácií Pravdy tieto dve možnosti mali zvažovať páchatelia pri plánovaní vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

Emmanuel Macron

Macron vidí reálnu šancu pre mier na Ukrajine

19.08.2019 19:06, aktualizované: 19:42

Ruský prezident tiež povedal Macronovi, že Moskva podporuje útoky sýrskej armády proti "teroristom" v severnej provincii Idlib.

Andrej Kiska

Prokuratúra potvrdila moje slová o prepojení štátu a organizovaného zločinu, hovorí Kiska

19.08.2019 17:44

Pripomenul, že ako prezident stretol aj množstvo čestných policajtov, prokurátorov a sudcov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 191711x
Priemerná čítanosť článkov: 4458x

Autor blogu