Zato na Slovensku v neustále likvidovanom zdravotnom systéme je zdravie pacientov v ohrození. Namiesto navýšenia zdrojov do sektora VLD, nám iba neustále zvyšujú povinné ordinačné hodiny.
V ČR je bazálna norma všeobecných lekárov 25 hodín týždenne v ordinácii, poisťovne stimulujú naviac tých, ktorí ordinujú 30 hodín týždenne v „kamennej“ ambulancii. 30 hodín týždenne sa v ČR považuje za optimum pre pacientov aj pre lekárov. V Taliansku a Rakúsku je rozsah častokrát menej ako 25 hodín v „kamennej“ ordinácii a pritom často majú ešte jeden deň v týždni v ordinácii voľno (možno sa viac sústrediť na domácu starostlivosť a stážovanie v nemocniciach, čo vedie k zvyšovaniu kvality starostlivosti a zvyšuje to spokojnosť pacientov). Tak u nás sa už stáva bazál 35 hodín a pritom pacientom nechýbajú naše ordinačné hodiny ale segmentu všeobecných lekárov chýbajú lekári a financie na platy zdravotným sestrám aj lekárom.
Tiež v menších ambulanciách s 1000 až1400 pacientov, napríklad na dedinách, kde často lekár dôchodca ordinuje len s finančnou pomocou starostu a starší miestni ľudia ho tam potrebujú, vzniknú neriešiteľné problémy. Práve tieto ambulancie potrebujú vyšší finančný príspevok, ale nedostanú ho, lebo lekár tam určite nebude ordinovať v prázdnej ambulancii, neefektívne 35 hodín týždenne. Podla mňa práve títo pacienti tak už nadobro stratia svojich lekárov v týchto „hladových “ dolinách a nikto nový tam nepríde.
Je to asi parlamentný pokus o likvidáciu primárnej starostlivosti na Slovensku, ktorá doteraz od revolúcie v pohode poskytovala zdravotnú starostlivosť o čom svedčia aj prieskumy, ktoré zistili vysokú spokojnosť pacientov so službami ich všeobecných lekárov spojenú aj s vysokou dôverou pacientov k nim. Efektívnu konkurenciu zariadení Penty treba parlamentom zlikvidovať?
Na Slovensku všeobecný lekár pracuje o 50% viac ako v ČR (tam majú na ambulancii menej pacientov, lekár má na nich viac času a preto im môže poskytnúť aj viac služieb) a cca o 100% viac ako lekár v Rakúsku, Nemecku (kde má zo zákona povinnosť ošetriť denne maximálne 20 pacientov, u nás máme aj 80 pacientov denne) kde majú za to aj celkom iné platby. A oni (poslanci!) nám stále iba pridávajú prácu a ďalšie a ďalšie povinnosti (e-zdravie, recepty, obhliadky, LPS) ale nie financie na pokrytie nákladov starostlivosti a o skutočnom zvyšovaní efektivity a kvality zdravotníctva a zvyšovaní bezpečnosti pacientov môžeme iba snívať.
Celá debata | RSS tejto debaty