Založ si blog

Trestné činy verejných činiteľov v zdravotníctve

VšZP je dnes, ako najsilnejšia poisťovňa, po rokoch v tej najlepšej finančnej kondícii (ohromný zisk v roku 2018 v sume 110mil€) a má na svojej strane aj aparát štátu a preto má všetky prostriedky a možnosti zabezpečiť pre svojich poistencov tú najlepšiu starostlivosť a v porovnaní so súkromnými poisťovňami Dôvera a UNION, ktoré hospodária s podstatne menším finančným balíkom, sú jej možnosti bezkonkurenčne najlepšie. Preto nás zaráža súčasná situácia vytvárania umelého úpadku tejto štátnej poisťovne, ktorá nenachádza prostriedky ani na riadne zabezpečenie základnej ambulantnej starostlivosti. Dalo by sa povedať, že tu je situácia, ktorá sa chronicky opakuje, vždy v prípadoch, keď sa nejaká silná finančná skupina z pozadia rozhodne o potrebe privatizácie, nejakého toho nášho zlatého vajca. Zlatého vajca, ktoré patrí štátu a prináša úžitok nám všetkým. Zlatého vajca, silnej, dobre fungujúcej, vysoko ziskovej štátnej firmy. Krok č. 1 je vždy umelo vyvolaný úpadok, takejto vybranej štátnej firmy, jej „vlastným“ manažmentom. A toto sa tu dnes práve opäť deje. Preto je žiadúce už teraz spravodlivo posúdiť a zverejniť, že aký trest bude raz primeraný, za umelé úmyselné znefunkčnenie poskytovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti obyvateľstvu Slovenska (postihnutých môže byť zo začiatku „iba“ 30-50 000 pacientov denne), ktoré pripravujú rozbehnúť od 1.1.2019 verejní činitelia  pôsobiaci vo VšZP a dnes (27.12.2018) možno povedať, aj za podpory verejných činiteľov MZSR, vedených ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou, ktorá nesie za riešenie súčasnej krízovej situácie najvyššiu zodpovednosť.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Autor: Luboš Pilc Pravda.

To, či konali úmyselne alebo neúmyselne, vedomo či nevedomo, to budú musieť u konkrétnych osôb určiť konkrétne, orgány činné v trestnom konaní. Tu budú musieť venovať bedlivú pozornosť nasledujúcim paragrafom:

§326 Zneužívanie právomoci verejného činiteľa

(1) Verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech,

a) vykonáva svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu, b) prekročí svoju právomoc, alebo c) nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci alebo z rozhodnutia súdu, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.

(2) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania, b) na chránenej osobe, alebo c) z osobitného motívu.

(3) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, b) a spôsobí ním značnú škodu, alebo c) preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd.

(4) Odňatím slobody na desať rokov až dvadsať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 

a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo smrť viacerých osôb, b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo c) za krízovej situácie.

§327 Marenie úlohy verejným činiteľom

(1) Verejný činiteľ, ktorý pri výkone svojej právomoci z nedbanlivosti zmarí alebo podstatne sťaží splnenie dôležitej úlohy, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu alebo iný obzvlášť závažný následok.

§327a Verejný činiteľ, ktorý z nedbanlivosti nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci pri správe majetku štátu, majetku obce, majetku vyššieho územného celku alebo majetku verejnoprávnej inštitúcie, hoci vedel, že tým môže porušiť alebo ohroziť záujem chránený týmto zákonom, ale bez primeraných dôvodov sa spoliehal, že také porušenie alebo ohrozenie nespôsobí, a

a) spôsobí tým škodu veľkého rozsahu na majetku štátu, majetku obce, majetku vyššieho územného celku alebo majetku verejnoprávnej inštitúcie, alebo

b) spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví viacerých osôb alebo smrť viacerých osôb, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
Vyhodnotenie:
Nuž ide o zdravie a životy ľudí a teda o tie najvážnejšie veci, ohrozenie, dotýkajúce sa celej spoločnosti. Podľa môjho právneho názoru, práve takúto najzávažnejšiu trestnú činnosť pokrýva §326, odsek (4) „Odňatím slobody na desať rokov až dvadsať rokov, sa páchateľ potrestá, ak v úmysle spôsobiť inému škodu, alebo zadovážiť sebe, alebo inému neoprávnený prospech… spôsobí ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám, alebo smrť viacerých osôb.“ Ale samozrejme generálny prokurátor Jaromír Čižnár by sa k tomu mal oveľa presnejšie vyjadriť.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Autor: Juraj Roščák.

Som presvedčený, že veľmi bedlivo sleduje v televízii túto hrozivú situáciu a včas zasiahne, aby zabránil, niektorými konkrétnymi ľuďmi, umelo a úmyselne pripravovanej katastrofe. Považoval by som za potrebné a možné, aby zasiahol včas, ešte pred tým, než dôjde úmyselným jednaním verejných činiteľov, k nevratným stratám na ľudskom zdraví a životoch. Toto je zasa jeho zodpovednosť.

 

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

17.09.2021

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia uzavreté UV [...]

Či protizákonná činnosť Lengvarského a Mikasa nikdy neskončí?

15.09.2021

Novou skutočnosťou na ktorú GP teraz upozorňujem je, že obaja menovaní protizákonným nátlakom donucujú obyvateľstvo SR k plneniu vyhlášok ÚVZ SR aj napriek tomu, že tieto vyhlášky sú vydané v rozpore s platnou legislatívou a to konkrétne: . 1. Medzinárodnými normami práva (a) Ústavným zákonom č. 23/1991 Z.z., ktorým sa uvádza Listina základných práv a slobôd, vo [...]

Sabotáž protiepidemických opatrení

14.09.2021

Oznámenie o nových skutočnostiach doplňujúcich moje trestné oznámenie na bývalého ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčiho, ktoré som podal osobne na GP SR dňa 3.9.2020 a jeho prepis je uvedený na blogu https://liptakpeter.blog.pravda.sk/2020/09/02/trestne-podanie-na-ministra-zdravotnictva-pre-podozrenie-z-pachania-zlocinu-genocidia/. Novou skutočnosťou, na ktorú generálnu [...]

Afganistan

Zdravotníčky a učiteľky v Afganistane vyzvali na obnovenie finančnej pomoci

28.09.2021 23:22

Pred príchodom Talibanu k moci pokrývala zahraničná pomoc takmer 75 percent verejných výdavkov Afganistanu.

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Počet vrážd v USA medziročne stúpol o rekordných 30 percent

28.09.2021 21:41

Za rok 2020 sa v USA odohralo 21 570 vrážd, alebo zabití z nedbanlivosti.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Čaputová neukázala prstom ani na Matoviča, ani na Fica. Nechcela viac jatriť rany?

28.09.2021 20:00

Politický zápas na Slovensku je nemilosrdný. „Prezidentka im do tejto hry nesedí, keď odkrýva problémy v spoločnosti,“ povedal Marián Repa.

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ohlásil na február 2022 referendum o novej ústave

28.09.2021 19:13

Podľa analytikov sa autoritársky líder pripravuje na ešte väčšie upevnenie svojej moci po mesiacoch masových protestov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 879203x
Priemerná čítanosť článkov: 6923x

Autor blogu