Založ si blog

Kalavskej biznis už aj so zdravím detí

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Autor: Luboš Pilc Pravda.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská zásadným spôsobom obmedzila poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ambulanciách všeobecných lekárov dospelým pacientom,  nastavením regulácií tak, že viac zaplatené dostáva ten lekár, ktorý poskytne pacientom menej liekov, menej vyšetrení a menej konzultácií u špecialistov. A teraz už vymyslela aj to, ako znepríjemní pediatrom starostlivosť o deti, aby ich konečne donútila odísť na dôchodok a mohla obmedziť dostupnosť aj pediatrickej starostlivosti. Kalavská dnes vystupuje ako hrobárka slovenského zdravotníctva, ktorá tvrdo šliape proti záujmom lekárov aj pacientov. Teraz si stanovila za cieľ obmedziť starostlivosť o najzraniteľnejšiu a najdôležitejšiu časť populácie, o deti. Tým sa isto podarí poškodiť, veľmi účinne, celú slovenskú populáciu.

Každý vie, že pediatrov je málo pretože, vďaka dlhodobej systematickej práci MZSR, nie sú mladí lekári, ktorí by to chceli a mohli, v týchto podmienkach na Slovensku, robiť. Starí skúsení pediatri už len dožívajú, veď už cca polovica pracujúcich pediatrov je v dôchodkovom veku. Ambulantná pediatra má stále menšiu a menšiu kapacitu pre liečenie detí a otvárajúce sa nožnice medzi zmenšujúcim sa počtom detských lekárov a narastajúcim objemom potrebnej pediatrickej práce, hrozia v skutočnosti už dnes akútnym zlyhaním. Rodičia dnes často zúfalo hľadajú pre svojho novorodenca detského lekára, ktorý by ich dieťa prijal do starostlivosti. A často si nakoniec s úľavou nájdu, hoci aj v susednom meste, 70 ročného skúseného pediatra. Nedostatok lekárov je spôsobený tým, že v tomto systéme, v ktorom sa do čela zdravotníctva dnes prepracovala Kalavská, sa dlhodobo strácajú peniaze z odvodov, bez ktorých nie je možné udržať zabezpečenie, hoci len bazálnej prevádzky potrebného počtu detských ambulancií. Márne lekári desaťročia volajú po navýšení kapitačných platieb na úroveň, ktorá by im pokryla reálne prevádzkové náklady. Ani na malé deti sa ešte nikdy nenašli v tomto systéme zdravotných poisťovní peniaze. Avšak ani Zajac nedokázal to, čo teraz rozbehla Kalavská. Ona už s likvidáciou ambulancií ide do finále. Aby ešte viac obmedzila kapacitu aj detských lekárov tak rozhodla, že pediatri budú zabezpečovať aj časť starostlivosti o dospelých a to do 28 rokov. Takže stále menej detských lekárov sa bude starať o stále viac detí a pridáme im aj veľkú časť dospelých pacientov.

No a ako utrpí starostlivosť aj o dospelých pacientov, tak to v tomto ubolenom zdravotníctve nikto nechce vedieť.

Pediatria, detské lekárstvo je primárne odbor medicíny zameraný na poskytovanie zdravotnej starostlivosti deťom a dospievajúcim vo veku do 18 rokov. Špecializáciu zdravotníctva na deti si vyžiadal fakt, že dieťa nie je malý dospelý, pretože v detskom veku sa vyskytujú celkom iné choroby ako u dospelých a aj prevencia, očkovanie a sledovanie rastu si vyžadujú celkom iný prístup ako u dospelých. Ministerka zdravotníctva sa rozhodla, že špecializáciu pediatrov na starostlivosť o deti, nebude rešpektovať. Urobila to teraz v ambulanciách, ale môžeme čakať, že keď sa naplní jej cieľ modifikovať ambulantnú starostlivosť o deti, tak bude podobným spôsobom organizovať z MZSR prácu aj na detských oddeleniach nemocníc. Môžeme preto čakať, že detských pacientov začnú vytláčať z detských postielok na detských oddeleniach dospelí pacienti. Absurdné sa stáva skutočnosťou. Diferenciácia na medicínske odbory, ktorú si vyžiadalo v minulosti existujúce zameranie na človeka, dominujúce v predchádzajúcom spoločenskom zriadení, sa konečne Kalavskej darí premieňať na nový systém, v ktorom má prednosť biznis s chorobami pred starostlivosťou o zdravie ľudí.

Kalavská je reprezentantkou nového finančného pohľadu na zdravotníctvo a keď má možnosť urobiť zisk zo zdravia detí, tak prečo by sa nemala usilovať dosiahnuť vo svojom rezorte takýto výborný hospodársky výsledok? Veď cieľom je, čo najviac rozmnožiť peniaze na účtoch navzájom poprepájaných majiteľov majetkov napojených na odvody pacientov, ktorí ju do funkcie, práve z tohto dôvodu, ustanovili. A možnosť stať sa majiteľom a zarábať na zdraví druhých máme predsa všetci. V demokracii panuje spravodlivosť. A predovšetkým na ekonomickú výkonnosť systému musí ministerka, dnes už v skutočnosti viac ekonomického než zdravotníckeho rezortu, dohliadať. Usmerňovanie toku zisku zo zdravia ľudí a jeho maximalizácia do vrecka najšikovnejších z nás, to je zodpovedná úloha vyžadujúca si na ministerskom poste špičkového manažéra pracujúceho naozaj naplno. Klobúk dolu, pani ministerka!

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

17.09.2021

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia uzavreté UV [...]

Či protizákonná činnosť Lengvarského a Mikasa nikdy neskončí?

15.09.2021

Novou skutočnosťou na ktorú GP teraz upozorňujem je, že obaja menovaní protizákonným nátlakom donucujú obyvateľstvo SR k plneniu vyhlášok ÚVZ SR aj napriek tomu, že tieto vyhlášky sú vydané v rozpore s platnou legislatívou a to konkrétne: . 1. Medzinárodnými normami práva (a) Ústavným zákonom č. 23/1991 Z.z., ktorým sa uvádza Listina základných práv a slobôd, vo [...]

Sabotáž protiepidemických opatrení

14.09.2021

Oznámenie o nových skutočnostiach doplňujúcich moje trestné oznámenie na bývalého ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčiho, ktoré som podal osobne na GP SR dňa 3.9.2020 a jeho prepis je uvedený na blogu https://liptakpeter.blog.pravda.sk/2020/09/02/trestne-podanie-na-ministra-zdravotnictva-pre-podozrenie-z-pachania-zlocinu-genocidia/. Novou skutočnosťou, na ktorú generálnu [...]

Afganistan

Zdravotníčky a učiteľky v Afganistane vyzvali na obnovenie finančnej pomoci

28.09.2021 23:22

Pred príchodom Talibanu k moci pokrývala zahraničná pomoc takmer 75 percent verejných výdavkov Afganistanu.

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Počet vrážd v USA medziročne stúpol o rekordných 30 percent

28.09.2021 21:41

Za rok 2020 sa v USA odohralo 21 570 vrážd, alebo zabití z nedbanlivosti.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Čaputová neukázala prstom ani na Matoviča, ani na Fica. Nechcela viac jatriť rany?

28.09.2021 20:00

Politický zápas na Slovensku je nemilosrdný. „Prezidentka im do tejto hry nesedí, keď odkrýva problémy v spoločnosti,“ povedal Marián Repa.

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ohlásil na február 2022 referendum o novej ústave

28.09.2021 19:13

Podľa analytikov sa autoritársky líder pripravuje na ešte väčšie upevnenie svojej moci po mesiacoch masových protestov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 879145x
Priemerná čítanosť článkov: 6922x

Autor blogu