Založ si blog

Rúška ohrozujú zdravie

Deti v maskách. Autor fotografie Eva Martinčeková

Ako preukázala štúdia vedcov z Lipskej univerzity  ►slovenský preklad◄ rúška (chirurgické a respirátory FFP2/N95) majú výrazne negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc, čo významne zhoršuje schopnosť vykonávať fyzicky namáhavé pracovné činnosti. Okrem toho nosenie rúšok výrazne zhoršuje kvalitu života ich nositeľov. Tieto negatívne efekty sa musia vziať do úvahy pri zvažovaní využitia potencionálne ochranných účinkov týchto tvárových masiek pred šírením vírusov. O tejto štúdii by mali byť informovaní zdravotníci a tiež politici ak prijímajú opatrenia, nariaďujúce nosenie rúšok. Takéto opatrenia by sa mali prijímať iba vtedy ak očakávame, že benefity prevážia škody, ktoré nosenie rúšok spôsobuje ľudskému organizmu.

V súčasnej pandémii COVID, ktorá sa na Slovensku vyznačuje mimoriadne nízkou a stále klesajúcou chorobnosťou, aj mimoriadne nízkou a v súčasnosti minimálnou smrtnosťou, možno nosenie rúšok z medicínskeho hľadiska odporučiť iba niektorým skupinám ľudí v konkrétnych situáciách.
1. Všetky zdravé osoby pri pobyte mimo domov by mali mať zo sebou rúško, aby si ho mohli nasadiť v prípade, keď sa v okolí vyskytne človek s príznakmi akútneho respiračného ochorenia. Rúško nechráni absolútne, ale v takomto prípade významne zníži veľkosť expozície. Tu treba upozorniť, že infekční sú iba pacienti, ktorí kašľú a/alebo majú nádchu, pretože iba títo vytvárajú okolo seba infekčný aerosol.
2. Nosiť rúška by mali všetky osoby s akútnou respiračnou infekciou (majúce kašeľ a/alebo nádchu) v prípadoch, ak musia vyjsť medzi ľudí. Vychádzať by takíto chorí pacienti mali čo najmenej a vždy iba v rúšku a vôbec by sa nemali stýkať s osobami, u ktorých sa predpokladá oslabenie imunity, ako sú seniori, chronicky chorí, onkologickí pacienti a ostatní jedinci so závažnou poruchou imunity. Chorí s respiračnou infekciou by preto nemali navštevovať nemocnice, ani domovy dôchodcov. Ak je v takomto prípade kontakt s oslabenými osobami nevyhnutný (opatrovanie, ošetrovanie), tak sa osobám s prejavmi respiračnej infekcie odporúča namiesto rúška použiť respirátor bez výdychového ventilu a takto chrániť dôkladnejšie svoje okolie. Samozrejme tieto opatrenia platia pre každú respiračnú infekciu, nielen pre pacientov s COVID.
3. Nosiť rúška by mali osoby, ktoré majú oslabenú imunitu, ako sú seniori, chronicky chorí, onkologickí pacienti a ostatní jedinci so závažnou poruchou imunity. Títo by mali nosiť rúško vždy keď idú mimo svoj domov a tiež v prípadoch keď k nim prichádzajú návštevy. Táto skupina je diskutabilná, pretože sa jedná o osoby najviac ohrozené infekciou, ale súčasne sú to aj najviac ohrození ľudia negatívnymi dopadmi nosenia rúšok. V miernejšom prípade sa iba stávajú závislí, pretože nie sú fyzicky schopní v rúšku už si sami zájsť ani do obchodu, v horšom prípade u nich rúška môže spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu a zlyhávanie srdca a pľúc.

Paušálne nosenie rúšok na verejnosti v prípade pandémie COVID, vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu, to znamená nízku a klesajúcu mortalitu aj morbiditu, z medicínskeho hľadiska nemá v súčasnosti na Slovensku opodstatnenie. Naopak sa tak možno vo zvýšenej miere obávať negatívnych dopadov nosenia rúšok na ľudské zdravie, ako boli popísané v uvedenej štúdii a to hlavne na zdravie detí, ktorých organizmus je vo vývoji a nesprávny prístup môže viesť k poškodeniu ich zdravia. Preto by bolo namieste urýchlene prehodnotiť nariadenie nosiť rúška žiakmi v školách, kde zdravie detí bude ohrozované oveľa viac negatívnymi účinkami nosenia rúšok než, že to prinesie úžitok pre ich zdravie predpokladaným zabránením šírenia vírusovej infekcie COVID na Slovensku. Takto to vyhodnotili aj v okolitých štátoch a nosenie rúšok deťmi v školách, ale aj v iných prípadoch, už zrušili.

Apelujem na MZ SR aby zaviedlo poriadok do vykazovania ochorení na COVID a začalo konečne vykazovať aj počty chorých, nielen pozitívne testovaných. Pozitívne testovaní sú vo väčšine úplne zdravé osoby, u ktorých je možnosť šírenia ochorenia COVID minimálna a preto by nemali podliehať ani izolácii. Jedine by sa mali vyhýbať 14 dní kontaktu s ľudmi s oslabenou imunitou. Ale to platí aj pre každé iné respiračné ochorenie. A bez toho aby mali zdravotníci možnosť poznať reálny stav šírenia ochorenia, čo vieme dokumentovať iba na hlásení počtu chorých, nie je možné situáciu správne vyhodnotiť, ani prijímať relevantné protiepidemické opatrenia a nie je ani možné zabrániť panike vo verejnosti, ale ani medzi zdravotníkmi. Dnešné umelé vyvolávanie chaosu MZ SR spôsobuje pokles dôvery verejnosti vo vedeckú medicínu. Je toto jeden z cieľov? Panika je tu dnes, práve vďaka neprofesionálnym krokom súčasného vedenia MZ SR, už na spadnutie.

Aj samotné nosenie rúšok poškodzuje zdravie a preto je treba  zvažovať všetky riziká, nielen epidemiologické a nariaďovať iba také riešenia, ktoré minimalizujú celkové riziko. T.j. zohľadňujú zdravotné riziká šírenia pandémie COVID, ale aj zdravotné riziká protipandemických opatrení tak, aby celkový dopad na zdravie jednotlivca a aj celej spoločnosti bol čo najmenej negatívny a opatrenia nepriniesli viac škody ako úžitku.

Šťastie, zdravie, mier

24.06.2024

1. Prezident Peter Pellegrini bol premiérom a súčasne aj ministrom zdravotníctva na začiatku kovidu. Práve vtedy sa vplížil na Slovensko mrazivý strach prichádzajúci z WHO, a neskôr, aj keď bol už v opozícii sa bez reptania podriaďoval opatreniam, ktoré vznikli transformáciou pokynov WHO v Matovičovej kapustnej hlave. Faktom je, že úmrtnosť na Slovensku na kovid bola na [...]

Statočný Kotlár versus WHO

12.06.2024

Protikovidové opatrenia si experti, o ktorých sa opieralo WHO, vycucali z prsta píše dnes mainstream v Británii aj USA (1). Kedy aj u nás v SME, N-ku či Aktualitách sa to dozvieme? . To, ako WHO tragicky zlyhalo, je vážny dôvod, aby sa v žiadnom prípade právomoci WHO nerozširovali. Táto organizácia sa zmenila, dostala sa pod kontrolu farmabiznisu a niektorých politických [...]

Euroidiocia v medicínskej praxi

05.06.2024

Vraj – očkovanie proti kovidu Osobitný príklad vystupňovanej euroidiocie bolo očkovanie proti kovidu. Kovid bola obyčajná viróza podobná chrípke. Zaujímavý fakt je, že kde bol diagnostikovaný kovid, tam sa celkom vytratila z populácie chrípka. Akoby sa len pozmenil diagnostický test toho istého ochorenia(4). Ako som si overil vo vlastnej praxi, pri včasnej ambulantnej liečbe [...]

Russia Military

Škandál v Rusku: Putinov hrdina sedí za mrežami. Generál zamieňal hovädzie mäso za bravčové a kuracie

27.07.2024 06:25

Vladimir Putin za logistickú operáciu v Sýrii vyznamenal Dmitrija Bulgakova, teraz tento generál spoznáva pobyt vo vyšetrovacej väzbe.

Credit Suisse, UBS

Švajčiarske mesto Vernier zakázalo bilbordy, Zürich a Bern ho chcú nasledovať

27.07.2024 06:12

Nenápadné švajčiarske mesto Vernier s 38 000 obyvateľmi sa stalo prvou švajčiarskou obcou, ktorá vo svojich uliciach zakázala komerčnú reklamu.

Bomburáčik, Horehronie

Neviete kam na výlet? Horehronie ponúka letné hity. Zbojnícka strela, Bomburáčik či rodný dom slávnej slovenskej spisovateľky

27.07.2024 06:00

Kraj bohatý nielen na krásnu prírodu, ale aj rôzne atrakcie, ponúka tiež hviezdne divadlo pod Chramošským viaduktom s romantickým piknikom pod rúškom noci.

koláž, fotky, mReportér

Legendárna AC/DC v plnej paráde. Najväčší hit rozpálil 100-tisíc ľudí, pozrite si, ako to vyzeralo

27.07.2024 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 182
Celková čítanosť: 1278029x
Priemerná čítanosť článkov: 7022x

Autor blogu