Založ si blog

ABC imunity

Slnko je zdroj našej energie aj našej imunity. Foto AFP z https://vat.pravda.sk/vesmir/clanok/19032-dodavky-elektriny-ohrozi-obdobie-silnych-slnecnych-erupcii/

Spoločný menovateľ akútnych aj chronických ochorení je stav imunity. Zodpovedá za prevenciu infekčného aj nádorového ochorenia. Poznáte ľudí, ktorí majú  tri a viac krát do roka infekciu dýchacích ciest, prechladnutia, zápaly hrdla a priedušiek? Alebo časté infekcie močových ciest, zápaly močovej trubice, močového mechúra? Viete, že pri vzniku nádorového ochorenia sa podieľa aj oslabená imunita? Aká je životospráva zameraná na posilnenie imunity?

A. Imunitný systém
Dnes sa názor na imunitný systém zmenil. Vie sa, že okrem kože, lymfatických uzlín, krčných a nosných mandlí, bielych krviniek a sleziny, zohráva veľkú úlohu tráviaci systém obsadený „dobrými“ baktériami. Hovorí sa konečne aj o objavenej funkcii slepého čreva ako regulátora probiotického črevného osídlenia.  K doterajším imunitným orgánom, kde hlavnú úlohu v obrane majú B-lymfocyty, ktoré produkujú protilátky a T-lymfocyty, ktoré zabezpečujú bunkovú imunitu, pribudli probiotické baktérie, ktoré si môžeme predstaviť ako 1-2 kilový orgán živej imunoaktívnej masy zloženej z miliárd probiotických baktérií. Tento orgán je veľmi dôležitý a zodpovedá až za 50% našej obranyschopnosti.

Na pozadí týchto informácií sa stávajú aj laikovi zrozumiteľné možno doteraz nepochopiteľné  odpovede lekárov na otázky okolo použitia antibiotík pri rôznych infekčných ochoreniach.
Antibiotiká sú lieky, ktoré zabíjajú alebo oslabujú baktérie. Sú určené proti „zlým“ baktériám, ktoré vyvolávajú rôzne ochorenia. Antibiotiká baktérie oslabia ale na vyliečenie potrebujeme fungujúci imunitný systém, ktorý oslabené a poškodené baktérie definitívne odstráni. Pri liečení antibiotikami sú zabíjané aj probiotické baktérie v čreve a tak je výrazne oslabovaná celková imunita organizmu. Preto aj pri bakteriálnych ochoreniach, ak ich liečime antibiotikami, je potrebné sa súčasne postarať aj o regeneráciu črevnej imunity a počas celej antibiotickej kúry je nutné dodávať probiotické baktérie. Ešte naliehavejšie je, aby sme pri vírusových ochoreniach nepodávali paušálne antibiotiká, tieto proti vírusom nemajú žiadnu účinnosť a dokonca poškodením črevnej imunity, celkovo oslabujú organizmus a znižujú jeho schopnosť brániť sa proti vírusom.

B. Za čo zodpovedá stav imunity?
Zjednodušene povedané príčinou každého ochorenia nášho organizmu môže byť porucha v oblasti imunitného systému. Takže nielen časté infekcie dýchacích a močových ciest, ale napríklad aj ochorenia ako cukrovka, choroby z upchávania ciev – ateroskleróza (srdca, mozgu, dolných končatín), zlyhávanie obličiek, pečene… majú svoju nezanedbateľnú položku v poškodenej imunite. A to už vôbec nehovorím o onkologických ochoreniach, kde je pri ich vzniku a progresii jednoznačná súvislosť so zlyhaním protinádorovej imunity organizmu.
Pretože je dôležité ochoreniam predchádzať, musíme si uvedomiť, že akýmsi spoločným menovateľom predchádzania infekčným, srdcovocievnym, metabolickým, psychickým aj onkologickým ochoreniam je neustále posilňovanie imunity.

Ako cvičiť „Tarzana“. Foto z fb stránky https://www.facebook.com/nusscienceoweek/videos/521197831966006 Peter Lipták

C. Správna životospráva môže byt iba životospráva zameraná na neustále posilňovanie imunitného systému
Ako som už zdôraznil je veľmi  dôležité ochoreniam predchádzať správnou životosprávou zameranou na posilňovanie imunity po všetkých stránkach. Imunita, obranyschopnosť  je faktor, ktorý prelína celým organizmom a jej stav je  akýmsi spoločným menovateľom infekčných, srdcovocievnych, metabolických, psychických aj onkologických ochorení. Sú to jej infekčné, srdcovocievne, metabolické, psychické a onkologické zlyhania.
Životospráva zameraná na posilňovanie imunity je z jednej strany veľmi komplexná ale je aj veľmi jednoduchá, dalo by sa povedať, že je intuitívna. Každý vlastne sám už vie, alebo aj sám na to príde, čo je preňho zdravé. Hlavný problém je v tom, ako to dodržiavať. Takže pokúsim sa iba zhrnúť odporúčania a poradiť niekoľko detailov pre vašu inšpiráciu.
1. Pravidelnosť spánku a bdenia, práce a odpočinku – striedanie pracovného stresu a rekreačných pohybových aktivít, každý deň a každý týždeň. Počas roka plánovanie striedania cyklov pracovného vypätia a dovolenky. Počúvať rytmus svojho života.
2. Každý potrebuje kyslík – naučte sa dýchať pomaly a zhlboka. A nefajčite!
3. Diéta – v kocke odporúčam diétu podľa slovenského príslovia: „Raňajky zjedz sám, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj svojmu nepriateľovi.“ Takže najdôležitejším jedlom dňa sú raňajky, nevynechávajte raňajky a ak chcete niečo vynechať tak večeru a hlavne nejedzte nikdy neskoro večer. Nájdite si vždy adekvátny čas na jedenie a žujte jedlo pomaly a dôkladne. Zjedzte čo najviac ovocia a zeleniny denne a zvýšte dennú spotrebu celozrnnej múky a strukovín. Zvýšte konzumáciu rýb aspoň na 3 krát týždenne. Znížte príjem tukov a prestaňte jesť sladkosti, chrupky a chrumky.
4. Probiotiká, vitamíny, minerály –
denne užívajte probiotiká aby ste si regenerovali a za každých  okolností udržali výkonný črevný imunitný systém. Antibiotiká užívajte iba keď je to nevyhnutné pri bakteriálnych infekciách. 2-3 hodiny po užití antibiotika vždy doplňte liečbu užitím probiotika. Dbajte o pestrú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov. V tomto čase vírusových ochorení odporúčam zabezpečiť si prijem vitamínu D3, vitamínu C a zinku. Denná spotreba v jesenných, zimných a jarných mesiacoch by mala byť 4000-6000 IU vitamínu D3, 1000-2000 mg vitamínu C, pozor s pomalým uvoľňovaním po celý deň, zinok 25-50 mg denne. Nezabudnite ani na svojich rodičov, deti a starých rodičov v domovoch dôchodcov. Dôležitý je aj dostatočný príjem železa a vápnika.
5.
Pitný režim – zvýšte prijem vody na minimálne 2 litre čistej pitnej vody denne a zároveň znížte príjem kofeínu, alkoholických nápojov ale predovšetkým nápojov bohatých na cukor. Príjem rafinovaného cukru sa dnes považuje za rovnako škodlivý ako je škodlivé fajčenie cigariet.
6. Pohybový režim – venujte sa svojej kondícii dva až trikrát do týždňa tridsať až 60 minút. Potrebujete rovnomernú záťaž – beh, plávanie, bicyklovanie. Choďte čo najviac pešo. 10 000 krokov denne by mal byť Váš štandard!
7. Očkovanie – nás dokáže ochrániť pred mnohými v minulosti často smrteľnými infekčnými chorobami a v poslednej dobe aj pred niektorými  onkologickými ochoreniami. Nepodceňujme preto tento spôsob prevencie.
Teraz na jeseň je čas na očkovanie proti chrípke a aj proti zápalu pľúc. Obe vakcíny sú neživé, antigénové sú po dlhé roky preverené z hľadiska svojej účinnosti a bezpečnosti. Žijeme v informačnej dobe a princípom očkovania je poskytnutie informácií nášmu imunitnému systému aby sa mohol na infekciu pripraviť v predstihu. Keď príde vírus, zaočkovaní majú už vyrobené špecifické protilátky a špecifických bunkových bojovníkov T lymfocyty, ktoré zničia vírus hneď na začiatku a preto neochorejú.
8. Psychický stav – tu je nutné jednoznačne odmietnuť psychické manipulácie, zahlcovanie balastnými, dezorganizáciu a strach šíriacimi informáciami. Dezinformácie a strach neadekvátny reálnej situácii dokáže zničiť každú imunitu! V 19. storočí sme pre zdravie najviac potrebovali čistú vodu. V 20.storočí čistý vzduch. No a v tomto 21.storočí najviac potrebujeme pre zdravie aj pre dobrú imunitu čisté informácie. O to väčšou sa stáva zodpovednosť tých, ktorí informujú. Nedajme sa zdolať psychiatrii!
9. Energizujúce cviky – ja radím pacientom cvičiť Tarzana. Postavíme sa pred zrkadlo, nadýchneme sa zhlboka a pri prudkom vydychovaní päsťami bubnujme na hrudník. Spätnou väzbou je pociťovanie vibrácií vzdušného stĺpca v priedušnici a zreteľný prílev energie. Efekt vzniká rozkmitaním nervových sietí okolo priedušnice, čím dochádza k mechanickému uvoľňovaniu rôznych povzbudzujúcich neurotransmiterov. Variácia s plným Tarzaním revom môže byť účinnejšia ale v panelákových bytoch je menej vhodná. Takto jednoducho môžeme odbúravať stres a získavať energiu na prekonávanie každodenných problémov.

 

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

17.09.2021

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia uzavreté UV [...]

Či protizákonná činnosť Lengvarského a Mikasa nikdy neskončí?

15.09.2021

Novou skutočnosťou na ktorú GP teraz upozorňujem je, že obaja menovaní protizákonným nátlakom donucujú obyvateľstvo SR k plneniu vyhlášok ÚVZ SR aj napriek tomu, že tieto vyhlášky sú vydané v rozpore s platnou legislatívou a to konkrétne: . 1. Medzinárodnými normami práva (a) Ústavným zákonom č. 23/1991 Z.z., ktorým sa uvádza Listina základných práv a slobôd, vo [...]

Sabotáž protiepidemických opatrení

14.09.2021

Oznámenie o nových skutočnostiach doplňujúcich moje trestné oznámenie na bývalého ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčiho, ktoré som podal osobne na GP SR dňa 3.9.2020 a jeho prepis je uvedený na blogu https://liptakpeter.blog.pravda.sk/2020/09/02/trestne-podanie-na-ministra-zdravotnictva-pre-podozrenie-z-pachania-zlocinu-genocidia/. Novou skutočnosťou, na ktorú generálnu [...]

Afganistan

Zdravotníčky a učiteľky v Afganistane vyzvali na obnovenie finančnej pomoci

28.09.2021 23:22

Pred príchodom Talibanu k moci pokrývala zahraničná pomoc takmer 75 percent verejných výdavkov Afganistanu.

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Počet vrážd v USA medziročne stúpol o rekordných 30 percent

28.09.2021 21:41

Za rok 2020 sa v USA odohralo 21 570 vrážd, alebo zabití z nedbanlivosti.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Čaputová neukázala prstom ani na Matoviča, ani na Fica. Nechcela viac jatriť rany?

28.09.2021 20:00

Politický zápas na Slovensku je nemilosrdný. „Prezidentka im do tejto hry nesedí, keď odkrýva problémy v spoločnosti,“ povedal Marián Repa.

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ohlásil na február 2022 referendum o novej ústave

28.09.2021 19:13

Podľa analytikov sa autoritársky líder pripravuje na ešte väčšie upevnenie svojej moci po mesiacoch masových protestov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 879162x
Priemerná čítanosť článkov: 6923x

Autor blogu