Založ si blog

Nehaňte mi očkovanie!

Som lekár, ktorý je celoživotne veľmi výrazne angažovaný za očkovanie. Očkovanie je imunoterapia. To znamená štandardný druh preventívnej antiinfekčnej liečby, ktorý využíva prirodzené schopnosti našej vlastnej imunity. Vakcína má za úlohu poskytnúť v predstihu nášmu imunitnému systému informácie (antigény) o aktuálnych ohrozujúcich infekčných nepriateľoch, baktériách a vírusoch. Náš imunitný systém si tak môže dopredu a do zásoby vytvoriť špecifické protilátky a špecifické imunitné bunky, biele krvinky (T-lymfocyty). Telo je tak dobre dopredu pripravené infekciu doslova zničiť. A to hneď na začiatku, pri prvom kontakte s ňou. Dobre informovaný imunitný systém buď ani nedovolí, aby infekčné ochorenie vôbec vzniklo, alebo je jeho priebeh oveľa miernejší a kratší.
Túto sezónu som zaočkoval už cca 800 svojich pacientov proti chrípke a to už tradične osvedčenou francúzskou vakcínou a mám aj viac ako 600 pacientov zaočkovaných proti pneumokokovému zápalu pľúc účinnou a bezpečnou vakcínou od amerického Pfizeru. Svojim pacientom podávam iba rokmi preverené, účinné a bezpečné vakcíny a samozrejme idem aj osobným príkladom. Tými istými vakcínami vždy očkujem, aj sám seba a svoju rodinu a tiež tak robí aj moja sestrička.
Keďže viem, ako to na Slovensku chodí, t.j. v praxi vidím, že štát už desaťročia nie je ochotný zabezpečiť vakcínu proti chrípke, ani len pre oslabených pacientov v domovoch dôchodcov, nie to pre chronických pacientov a starých ľudí v teréne, tak som sa už opakovane rozhodol, že pre svojich pacientov vakcíny budem zabezpečovať sám s využitím svojich vlastných finančných prostriedkov. Tento rok som už na jar objednal a hneď ako vakcína prišla, tak rýchlo zakúpil 800 vakcín proti chrípke v celkovej sume 8000 €. Iba tak sa mi podarilo zabezpečiť toľko vakcín pre svojich pacientov, koľko bolo treba na uspokojenie ich záujmu. Pri celkovom počte 2400 pacientov mám tak preočkovanú tretinu. Samozrejme, viac sa sústreďujem na očkovanie rizikových skupín pacientov. Vo svojej starostlivosti mám cca 1000 ľudí nad 60 rokov a z nich som proti chrípke aktuálnou vakcínou preočkoval viac ako 60% a súčasne sú títo pacienti preočkovaní aj proti pneumokokovému zápalu pľúc.
Ak by som chcel svoje počty preniesť ako modelové na celé Slovensko, tak aby sa dosiahla aspoň 30% preočkovanosť všeobecnej populácie a 60% preočkovanosť populácie nad 60 rokov proti chrípke, tak v cca 2000 ambulanciách všeobecných lekárov by to stačilo preočkovať zhodne po cca 800 pacientoch. Spolu by to bol nárast z dnešných necelých 300 000 na cca 1 600 000 zaočkovaných pacientov. Ale v skutočnosti práve naopak, k dnešku sa ministerstvu zdravotníctva podarilo očkovanie proti chrípke na Slovensku už takmer celkom vykoreniť. Ak by sa to malo zvrátiť tak to by znamenalo, že niekto tie vakcíny musí pre Slovensko nakúpiť. A kto by to mal byť iný keď nie štát? Doktori sa po 8000 € asi skladať na očkovanie pacientom nebudú.
V tejto súvislosti je pre zistenie príčiny nelichotivého stavu, že totiž v SR je každoročne zaočkovaných proti chrípke iba asi 4% populácie, dostatočne diagnostický prístup ministra Krajčiho a takpovediac celého dnešného MZSR, kde si umývajú ručičky ako Pilát s tým, že vakcínu majú údajne objednávať lekárne od distribútorov a zabezpečovať farmaceutické firmy. Len nie jeho excelencia ministerská Milosť so svojím ansámblom! Lenže farmaceutické firmy, ani lekárne niesť riziko, že sa vakcína nepoužije a v konečnom dôsledku sa vakcíny a ich financie znehodnotia, nemôžu a nebudú. Toto riziko môže znášať iba štát. Ten istý štát, ktorý aj najviac profituje, z toho, že sú jeho občania zdraví, a ktorý má v ruke aj všetky nástroje vplývať na spotrebovanie objednaných vakcín edukačnou kampaňou. V nej sa príkladne angažovať môžu odborníci lekári, ale aj matematici. A spočíva aj v príkladnej medializácii očkovania vládnucich politikov a ich rodín. Predsa farmaceutické firmy a lekárne, tvoriť štátnu zdravotnú politiku, so zameraním na prevenciu ochorení, nemusia a ani poriadne nemôžu. Štátna zdravotná politika postavená na trhových princípoch v zdravotníctve nijako nefunguje a už vôbec nie v prevencii chorôb očkovaním a ani fungovať nikdy nebude. Sen, ktorý sa prisnil ministrovi Zajacovi sa zmenil na dnešné zlé-nedobré blúdenie naprieč celým rezortom. Nie riadenie ale Brownov pohyb molekúl. Nuž pán minister Krajči, máte ľudí za hlupákov? To nestačí iba prehadzovať horúci zemiak na lekárne, na farmaceutické firmy, na lekárov, na sestričky, na pacientov… a nerobiť nič. Načo ste dostali varešku? Varte pre ľudí zdravie, nie pre Haščákovu Pentu zisk! Z hrušky dole, nepomôže už ani Duch Svätý!

Úspech liečby kovidu na Slovensku

05.01.2021

Ešte málo udomácnená, ale veľmi povzbudivá informácia je, že kovid je jednoducho a úspešne liečiteľné ochorenie a to nielen u mladých a mladších dospelých pacientov, ale aj u starších a aj celkom starých polymorbídnych seniorov a to dokonca v súčasných podmienkach na Slovensku. Základný predpoklad úspechu ale je, že sa musí začať liečiť vo včasnej ambulantnej [...]

Čakanie, až na nemocnicu, zabíja

30.12.2020

Nemocnice padajú na bordel organizovaný Krajčim v zdravotníctve. Veď ako by to mohlo byť dnes v nemocniciach inak pod vedením lesníka, výrobcu okien, či cirkevného hodnostára. Covid je iba zásterka na túto sabotáž riadenia z najvyššieho postu. Vírus je nebezpečný preto, že Krajči blokuje jeho liečenie v ambulanciách, blokuje dostupnosť účinných liekov. Inak je ľahko [...]

Toto očkovanie je čudné

28.12.2020

Namiesto toho, aby sme zabezpečili účinnú prevenciu, t.j. aspoň fortifikáciu potravín vitamínom D a účinnú včasnú ambulantnú liečbu, ktorá je dnes už niekoľko mesiacov známa a je pre každý štát k dispozícii, lacná a pre štát bezproblémovo dostupná (isoprinosine, ivermectin, hydroxychlorochin, acylpyrin…), nechávame ľudí celkom zbytočne zomierať. Nechávame [...]

testovanie koronavírus

Laboratóriá odhalili 551 infikovaných, hospitalizovaných máme takmer 3500

25.01.2021 10:08

Za uplynulý deň urobili na Slovensku 3 806 RT-PCR testov. Nie sú hlásené žiadne nové úmrtia.

štefan hamran

Výbor začal vypočúvať kandidátov na šéfa polície

25.01.2021 09:38

O post sa uchádza aj dočasne poverený šéf Peter Kovařík.

sneh, sneženie

Sneh, vietor aj poľadovica trápia Slovensko

25.01.2021 09:10, aktualizované: 09:22

Horský priechod Dargov je v oboch smeroch neprejazdný.

Bolívia, koronavírus, festival

ONLINE: Biden zavrie dvere do USA, Česko hlási najmenej prípadov od 13. decembra

25.01.2021 05:45, aktualizované: 09:52

Americký prezident Joe Biden nepustí do USA Európanov pre britskú mutáciu koronavírusu a cestujúcich z JAR pre juhoafrickú.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 568255x
Priemerná čítanosť článkov: 5571x

Autor blogu