Malígny melanóm (MM) je nádor kože s vysokým zhubným potenciálom, ktorý vzniká zhubnou premenou pigmentových znamienok. Takéto znamienko je tmavý útvar na koži, vytvorený z melanocytových buniek. Névy sú geneticky determinované, ale môžu byť modifikované vystavovaním sa slnku najmä v detstve. Z vrodených névov najvyššie riziko predstavujú veľké névy, kedy riziko malignity predstavuje 4 – 6 %. Rizikovými skupinami sú osoby s tendenciou k spáleniu kože – kožný fototyp I.
Pandémia COVID-19 ťažko zasiahla a globálne narušila starostlivosť o onkologických pacientov. „Kým pred pandémiou sa miera úmrtnosti na niektoré typy rakoviny začala stabilizovať, alebo dokonca úspešne znižovať, v roku 2020 došlo k približne 40-percentnému poklesu diagnostiky rakoviny. Teda až 40 % ľudí, u ktorých sa predpokladá vývoj rakoviny, nebolo diagnostikovaných a plynie im vzácny čas.“(5) „Zlepšenie skríningu a skoršia diagnostika melanómu prispeli pred pandémiou k stabilizácii úmrtnosti na melanóm na Slovensku. Aký trend je možné očakávať teraz, je zatiaľ otázne. Každý rok sa počet novodiagnostikovaných pacientov s malígnym melanómom napriek preventívnym programom zvyšoval o 5 až 8 %. Európsky priemer v roku 2020 bol, čo sa týka incidencie, 22,9 % a mortalita na zhubný melanóm 3,5 %. Na Slovensku sa incidencia pohybuje okolo 16 %, avšak úmrtnosť je oveľa vyššia ako v EÚ, na úrovni 6,7 %,“(5).
MM sa najčastejšie diagnostikuje vo veku 50 rokov, no v súčasnosti vzrastá výskyt aj u mladých dospelých. Vyšší výskyt u mladých žien je spojený práve s častejším používaním solárií. U žien medzi 25-29 rokmi je melanóm najčastejším typom rakoviny. Najviac sa u nich vyskytuje v oblasti tváre a končatín a u mužov aj v oblasti chrbta. MM vzniká premenou pigmentovaného znamienka, čo sa prejaví hlavne ako zmena jeho farby, veľkosti a tvaru i jeho okrajov, ktoré sú nepravidelné. Môže sa vyskytnúť bolestivosť, pocit pálenia a svrbenia. Prognóza a samotná liečba, či úplné vyliečenie je podmienené včasnou diagnostikou. Na skorom objavení počínajúceho ochorenia sa spolupodieľa ako lekár, tak aj samotný pacient. Základom diagnostiky je samovyšetrenie pacientom, pri podozrení návšteva lekára a následná lekárska diagnostika.
V medializovanom prípade kde sa pán Taraba (41) pochvalne vyjadril o modelingovom debute Emmy Čaputovej (17), keď sa bližšie pozrieme na ich zverejnené fotografie, tak vidíme, že majú materské znamienka na tom istom mieste, ako by boli, hoci vzdialení, ale predsa len príbuzní. Preto je pre mňa dosť nepochopiteľná negatívna energia, ktorá sa okolo nich a proti nim, rozpútala v spoločnosti a v médiách.
Zmierenie by mohlo jednoducho nastať, keby urobili dobrú vec spoločne. Čo tak zorganizovať kampaň za samovyšetrovanie znamienok a tým upozorniť na dôležitosť včasného záchytu znamienkovej rakoviny=malígneho melanómu v slovenskej populácii? To by bol konečne šach mat všetkej nenávisti. To by ukázali všetkým, ako ľudia majú spoločný genetický kód a kódujú aj to, že im na zdraví druhých ľudí skutočne záleží. Predsa len pomôcť vyhľadať cca 8000 ľudí s MM za rok a mnohým z nich tým zachrániť život, to by bol veľký počin. A potom samozrejme môže byť aj prezidentské vyznamenanie. Čaputovej aj Tarabovi. To by nebolo rodinkárstvo, bolo by to veľmi zaslúžené. To by ale nemohla byť žiadna plytká lotéria, ale cieľavedomá náročná práca so zdravotníckou osvetou a organizovaním vyhľadávania. Komunikácia s množstvom ľudí. Médiá by určite takýto projekt oboch mladých ľudí radi podporili a dali im potrebný priestor. Konečne by sme tu mali z nich (z médií) aj nejaké pozitívne informácie, aby sa ich sledovateľom zlepšila, dnes aj ich zásluhou, prevažujúca beznádejná nálada.
Montekovci a Kapuletovci sa nenávideli na smrť, ale nakoniec ich uzmierila tragédia.
V tomto prípade si myslím, že spoločné úsilie rodín Čaputovcov a Tarabovcov by mohlo zabrániť nejednej tragédii. Ale samozrejme prispieť môže každý. A nielen v tomto druhu rakoviny. Môcť pomôcť zachraňovať životy, tak načo ešte čakať?
Viac o malígnom melanóme
(1) Wikiskriptá
(3) Samovyšetrovanie kože, pravidelne 1x mesačne, je jednoduchá metóda, kedy si zrakom a hmatom vyšetrujeme kožný povrch na celom tele. Na vyšetrenie oblastí tela, ktoré sú ťažko dostupné, používame zrkadlo. Pri vyšetrení si všímame rôzne farebné zmeny, nehojace sa poškodenia a krvácajúce znamienka. Pri nájdení akejkoľvek abnormality treba navštíviť dermatológa. K dermatológovi môžete ísť priamo, nie je potrebný výmenný lístok od praktického lekára.
(5) Európsky deň melanómu upozorňuje na zanedbanú prevenciu
Teba takéto vulgárne oplzlosti sexuálne... ...
destroid, a je ti teraz lepšie? Sexuálne ťa... ...
tvoje uchylactvo si nechaj pre seba jediny co... ...
zapichnuty furik, ty si taky uchylak ze tebe... ...
alebo tu: https://youtu.be/Mch6omtVH0U?t=25 ...
Celá debata | RSS tejto debaty