Založ si blog

Poistenci VšZP už od 1. 12. 2018 v ambulanciách ZAP platia v hotovosti? !

A tiež zaplatia v hotovosti v lekárni za lieky, za všetky vyšetrenia (rtg, ultrazvuky, CT, MR…ale aj u všetkých špecialistov) aj odbery ordinované v nezmluvnej ambulancii?! Ak je lekár nezmluvný, tak podľa našich zákonov pacient má zaplatiť v hotovosti aj všetko, čo mu tento lekár naordinuje, alebo predpíše. No jedna návšteva chronického pacienta u nezmluvného lekára sa tak môže vyšplhať aj na niekoľko 100€. Aj keby si ten lekár sám nič nevypýtal a ošetril pacienta zadarmo. Takže toto vedenie VšZP sa postaralo, aby poistenci VšZP a to je väčšina občanov SR, mohli ísť k lekárovi už od pondelka iba s dobre plnou peňaženkou. Samozrejme odporúčam zhromaždiť všetky účty z takýchto ošetrení a obratom ísť do VšZP(https://www.vszp.sk/) a požiadať o preplatenie. Ale bude toto riešenie? Pre tento neobvyklý postup sa rozhodlo dnešné vedenie VšZP, ktoré od leta odmieta s predstaviteľmi zastupujúcimi cca 2000 ambulantných lekárov združených v ZAP rokovať a nechalo ich od 1.12.2018 bez zmluvy. Pritom lekári žiadajú iba vyrovnať platby z VšZP na úroveň ostatných poisťovní, ktoré sú dnes vo VšZP pri niektorých kategóriách poistencov a to hlavne u chronických pacientov až o 40% nižšie. Stratili sa niekde z VšZP peniaze z odvodov poistencov až v takom objeme? Či tento svoj razantný postup konzultovalo vedenie VšZP aj s vedením MZSR, vládou a s politickým vedením Slovenska to nevedno, ale dá sa to predpokladať. Čo bude nasledovať? Pokiaľ VšZP odmietne aj preplácať účty z ošetrenia pacientom, tak to by znamenalo už zmenu doterajšej zdravotnej politiky a odklon od Ústavy SR, kde je v článku 40 uvedené „Každý má právo na ochranu zdravia“.  Už toto právo nebude mať každý, ale v skutočnosti iba každý bohatý. Opäť sa potvrdzuje, že chudobní majú smolu. O poistencoch druhej kategórie som tu už písal (http://liptakpeter.blog.pravda.sk/2018/10/10/vszp-poistovna-pre-obcanov-druhej-kategorie/). Veď všetci dobre vieme do akého nedostatočného stavu doviedli politici ambulancie a celé zdravotníctvo. Zhoršenie dostupnosti ambulantných lekárov teraz ešte viac predĺži termíny na vyšetrenia, ktoré sú už dnes k niektorým špecialistom 3-6 mesiacov a pacienti musia cestovať často do susedného okresu alebo do krajského mesta a má prísť doba, kedy stále častejšie budú pacienti cestovať aj do susedných štátov? Lekári a sestry chýbajú v celej EÚ a pri takomto manažovaní ľudských zdrojov zdravotníctva ich bude pochopiteľne na Slovensku stále menej. Už dnes chýba viac ako 500 všeobecných lekárov, čo znamená, že v niektorých obciach už nemajú ani toho obvoďáka. To, čo sa deje v teréne, to je často bolestné. Sú to osobné skúsenosti pacientov s našim zdravotným systémom, ktoré nemožno nikomu priať.  Ale prečo vlastne platia pacienti odvody do VšZP? Viac informácií, do čoho nás núti VšZP a čo sa chystá v ambulanciách všeobecných lekárov od 1.12.2018 na www.vpl.sk a detaily vývoja situácie sledujte na https://zapsk.sk/ a z druhej strany na  https://www.vszp.sk/ a urobte si vlastný názor.

Kto navráti na Slovensko vládu zdravého rozumu?

Aktualizácia 29.11.2018►
Veľké poďakovanie pacientom!

Naše úsilie podporované pacientmi bolo úspešné a dnes 29.11.2018 sme spoločne donútili VšZP dať verejný prísľub, že bude uhrádzať poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom u nezmluvných ambulantných lekárov za tých istých podmienok ako zmluvným. To znamená že aj recepty a žiadanky vystavené  zmluvnými aj nezmluvnými lekármi budú rovnocenné a VšZP všetky indikované vyšetrenia a predpísané lieky uhradí pacientom tak ako doteraz. Všetci si môžu oddýchnuť od pondelka sa v ambulanciách pre pacientov nebude nič meniť. Myslím, že nám veľmi pomohli aktivity pacientov, keď písali listy a neustále telefonovali a chodili sa aj osobne pýtať na pobočky aj na generálne riaditeľstvo v Bratislave, že čo to má znamenať, že VšZP odmieta rokovanie s ambulantnými lekármi. A nielen do poisťovne, ale aj na MZ SR, úrad vlády a do parlamentu. Ukázalo sa, že „lobing“ našich pacientov je veľmi silný. Všetkým aktívnym treba srdečne poďakovať. ALIANCIA pacientov a lekárov sa teraz veľmi osvedčila. Dnes sme vybojovali s úradníkmi z VšZP dôležité víťazstvo v bitke o zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov, ale rozhodujúci boj o charakter slovenského zdravotníctva nás ešte iba čaká. Verejný prísľub VšZP

Krokom vedenia VšZP ani ich vlastné matere nerozumejú a musia to len tíško trpieť

11.12.2018

Aké pozitíva a aké negatíva možno nájsť v súčasnej situácii v dnešnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku? [caption id="attachment_290" align="alignleft" width="700"] Autor fotografie viac »

Hlinkovej „garda“ vo VšZP útočí na lekárov a ohrozuje pacientov

07.12.2018

Prečo Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) neprijal tie isté podmienky ako prijalo 85% poskytovateľov? Pretože ZAP žiada tie isté podmienky pre všetkých poistencov. T.j. platby ako má Dôvera viac »

Veľké poďakovanie pacientom!

30.11.2018

Mobilizácia pacientov bola úspešná, dostupnosť zdravotnej starostlivosti zachránená. Naše úsilie podporené mobilizáciou pacientov bolo veľmi úspešné. 29.11.2018 sme spoločne donútili VšZP viac »

Francúzsko, Paríž, protest, žlté vesty

Francúzsko zažíva piate kolo sobotných protivládnych protestov

15.12.2018 12:41

Účasť na proteste v Paríži je nižšia ako po minulé razy - polícia informovala o asi 1 000 účastníkoch.

Robert Kalinak,

VIDEO: Politici zarobia viac. Kaliňák: Takto to dopadlo. Beblavý: Naše maslo to nie je

15.12.2018 12:00

Robert Kaliňák zo Smeru a opozičný poslanec Miroslav Beblavý sa nevedia zhodnúť na tom, kto je zodpovedný za skokový rast platov politikov.

polícia

Muža vo Zvolene lúpežne prepadli, po útoku zomrel

15.12.2018 11:51

Poškodeného mali fyzicky napadnúť dvaja muži a strhnúť mu z pleca kapsičku.

vrtuľník, helikoptéra

V Stredočeskom kraji havaroval záchranársky vrtuľník

15.12.2018 11:29

Vrtuľník letel k pacientovi, ktorého zrazil vlak.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 73976x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu