Založ si blog

Poistenci VšZP už od 1. 12. 2018 v ambulanciách ZAP platia v hotovosti? !

A tiež zaplatia v hotovosti v lekárni za lieky, za všetky vyšetrenia (rtg, ultrazvuky, CT, MR…ale aj u všetkých špecialistov) aj odbery ordinované v nezmluvnej ambulancii?! Ak je lekár nezmluvný, tak podľa našich zákonov pacient má zaplatiť v hotovosti aj všetko, čo mu tento lekár naordinuje, alebo predpíše. No jedna návšteva chronického pacienta u nezmluvného lekára sa tak môže vyšplhať aj na niekoľko 100€. Aj keby si ten lekár sám nič nevypýtal a ošetril pacienta zadarmo. Takže toto vedenie VšZP sa postaralo, aby poistenci VšZP a to je väčšina občanov SR, mohli ísť k lekárovi už od pondelka iba s dobre plnou peňaženkou. Samozrejme odporúčam zhromaždiť všetky účty z takýchto ošetrení a obratom ísť do VšZP(https://www.vszp.sk/) a požiadať o preplatenie. Ale bude toto riešenie? Pre tento neobvyklý postup sa rozhodlo dnešné vedenie VšZP, ktoré od leta odmieta s predstaviteľmi zastupujúcimi cca 2000 ambulantných lekárov združených v ZAP rokovať a nechalo ich od 1.12.2018 bez zmluvy. Pritom lekári žiadajú iba vyrovnať platby z VšZP na úroveň ostatných poisťovní, ktoré sú dnes vo VšZP pri niektorých kategóriách poistencov a to hlavne u chronických pacientov až o 40% nižšie. Stratili sa niekde z VšZP peniaze z odvodov poistencov až v takom objeme? Či tento svoj razantný postup konzultovalo vedenie VšZP aj s vedením MZSR, vládou a s politickým vedením Slovenska to nevedno, ale dá sa to predpokladať. Čo bude nasledovať? Pokiaľ VšZP odmietne aj preplácať účty z ošetrenia pacientom, tak to by znamenalo už zmenu doterajšej zdravotnej politiky a odklon od Ústavy SR, kde je v článku 40 uvedené „Každý má právo na ochranu zdravia“.  Už toto právo nebude mať každý, ale v skutočnosti iba každý bohatý. Opäť sa potvrdzuje, že chudobní majú smolu. O poistencoch druhej kategórie som tu už písal (http://liptakpeter.blog.pravda.sk/2018/10/10/vszp-poistovna-pre-obcanov-druhej-kategorie/). Veď všetci dobre vieme do akého nedostatočného stavu doviedli politici ambulancie a celé zdravotníctvo. Zhoršenie dostupnosti ambulantných lekárov teraz ešte viac predĺži termíny na vyšetrenia, ktoré sú už dnes k niektorým špecialistom 3-6 mesiacov a pacienti musia cestovať často do susedného okresu alebo do krajského mesta a má prísť doba, kedy stále častejšie budú pacienti cestovať aj do susedných štátov? Lekári a sestry chýbajú v celej EÚ a pri takomto manažovaní ľudských zdrojov zdravotníctva ich bude pochopiteľne na Slovensku stále menej. Už dnes chýba viac ako 500 všeobecných lekárov, čo znamená, že v niektorých obciach už nemajú ani toho obvoďáka. To, čo sa deje v teréne, to je často bolestné. Sú to osobné skúsenosti pacientov s našim zdravotným systémom, ktoré nemožno nikomu priať.  Ale prečo vlastne platia pacienti odvody do VšZP? Viac informácií, do čoho nás núti VšZP a čo sa chystá v ambulanciách všeobecných lekárov od 1.12.2018 na www.vpl.sk a detaily vývoja situácie sledujte na https://zapsk.sk/ a z druhej strany na  https://www.vszp.sk/ a urobte si vlastný názor.

Kto navráti na Slovensko vládu zdravého rozumu?

 

Čaputovej krívajúce hodnoty

15.08.2019

V Bruseli Belgický kráľ Filip je priamo z tej istej panovníckej rodiny ako neslávny Leopold II. Čo si budeme dávať ružové okuliare, pozrime Historickú revue či Wikipédiu a vidíme, tých 10-15 viac »

„Cizí“ gumák

17.07.2019

Praha – bratstvo. Pokrčená. Zelená puču. Brusel – vojna NATO. Chameleon. Genocída Afriky a pa „Alkohol“ papa. Budapešť – Soros. Fialová. Demokracia bez kyslíka. Varšava – bič. Mŕtvolná. viac »

Inakosť – prekážky prírody

17.07.2019

Kloaka latinsky, po slovensky stoka, je orgán niektorých stavovcov – rozšírená časť konečníka, do ktorej je vyústený tráviaci, močový a aj rozmnožovací systém. Tento orgán vzniká embryonálne viac »

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

šufliarsky

Bomba alebo rozstrieľanie v aute

19.08.2019 19:15

Podľa informácií Pravdy tieto dve možnosti mali zvažovať páchatelia pri plánovaní vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

Emmanuel Macron

Macron vidí reálnu šancu pre mier na Ukrajine

19.08.2019 19:06, aktualizované: 19:42

Ruský prezident tiež povedal Macronovi, že Moskva podporuje útoky sýrskej armády proti "teroristom" v severnej provincii Idlib.

Andrej Kiska

Prokuratúra potvrdila moje slová o prepojení štátu a organizovaného zločinu, hovorí Kiska

19.08.2019 17:44

Pripomenul, že ako prezident stretol aj množstvo čestných policajtov, prokurátorov a sudcov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 191719x
Priemerná čítanosť článkov: 4459x

Autor blogu