Založ si blog

Pacientska rada Liptáka = Maiga, Drobová, Foltány, Dziura a Turanský v akcii vo VšZP

Na pacientskej rade Liptáka zostala dnes ťarcha zastupovať záujmy všetkých pacientov Slovenska. 15.1.2019 sa uskutočnilo rokovanie rady s vedením krajskej pobočky poisťovne VšZP v Bratislave.

Právo pacientov na ochranu zdravia rozhodne ubránime! Autor: Ibrahim Maiga

Úvodom rokovaní Ibrahim Maiga, so skúsenosťami aj z Afriky, formuloval názor rady, keď vysvetlil, že tu nie sme preto, aby sme VšZP oslabovali, ale preto aby sme ju posilnili a zabránili privatizácii jej lukratívneho poistného kmeňa. Nikto nech sa nechystá z nej odísť, ale naopak budeme apelovať na občanov, aby do VšZP prechádzali  a posilnili v nej pacientsku kontrolu.

Prepočet mesačných platieb na chronicky chorých v roku 2019 v €. Porovnanie poisťovní Dôvera, VšZP a Union. Autor: P.Lipták

Pacientska rada Liptáka  jednojednoznačne na rokovaniach povedala, že nejde o zakotvenie zvýšených finančných nárokov ambulancie MUDr. Liptáka do zmluvy jeho ambulancie, ako to mylne interpretujú úradníci poisťovne a MZSR. Lipták doložil tabuľku na ktorej tímu z VšZP objasnil, ako VšZP dáva do starostlivosti o chronicky chorých až o 40% a v niektorých kategóriách o viac ako 50% menej peňazí, než poskytujú v poisťovni Dôvera. To znamená to isté, že poistenci z VšZP chronickí pacienti môžu dostať v ambulanciách iba o 40-50% menej starostlivosti. Zástupcovia VšZP ubezpečili tím Liptáka, že VšZP zdroje na navýšenie do zdravotnej starostlivosti nemá, hoci doteraz generálna riaditeľka a ministerka zhodne tvrdili že má.  Lipták konštatoval, že fakt, že peniaze, ktoré sa vyberajú do VšZP od pacientov sa neobjavia v starostlivosti, je problém, ktorý nikto neočakáva, že vyriešia na krajskej pobočke v Bratislave, preto sa vzdáva, v záujme čo najrýchlejšieho uzatvorenia zmluvy, akýchkoľvek ďalších finančných požiadaviek. Lipták a jeho pacientska rada ale požiadala predstaviteľov poisťovne o poskytnutie písomného vysvetlenia, že kde sa tie peniaze od pacientov, ktoré už VšZP údajne nemá, potratili. No nie sú to malé peniaze, za segment chronických pacientov VšZP je to iba na ambulancie všeobecných lekárov „strata“  minimálne 20 mil. €. O toľko menej starostlivosti budú môcť všeobecní lekári svojim pacientom, poistencom VšZP poskytnúť v roku 2019. Teda vedenie poisťovne VšZP to, že nemá už peniaze ani na riadne financovanie základnej starostlivosti, by malo písomne vysvetliť.

O čo teda ide občianskemu tímu Liptáka?
Jednoznačná a jediná požiadavka je dať ponúkanú zmluvu do súladu s platnou legislatívou. Štátna inštitúcia predsa ani nemôže ponúkať zmluvu, ktorá je v rozpore s platnou legislatívou, s dobrými mravmi, so zdravým sedliackym rozumom ale aj s Hippokratovou prísahou.  Takáto zmluva by bola aj tak neplatná.

Tím Liptáka identifikoval tieto hlavné, dve porušenia zákonov v zmluve s VšZP a žiada ich odstrániť:

1.Vypustenie všetkých ustanovení zmluvy vo vzťahu ku koeficientom efektívnosti, teda odstránenie kontroverznej regulácie vedenia VšZP, ktoré sa rozhodlo, že bude lepšie hodnotiť ambulantného lekára, ktorý pacientom píše menej liekov a menej ich vyšetruje, teda poskytuje menej zdravotnej starostlivosti, bez ohľadu na jeho celkovú efektivitu v systéme a bez hodnotenia kvality starostlivosti, ktorú tento  lekár poskytuje svojim pacientom. Tento bod je z hľadiska porušovania zákonov vedením VšZP zvlášť závažný. Nielen, že dochádza k poškodzovaniu zdravia pacientov ale, pretože vedenie VšZP musí hospodáriť s verejnými zdrojmi efektívne a presun starostlivosti z ambulancií do nemocníc je naopak podstatou neefektívnosti v každom zdravotnom systéme. Teda vedenie VšZP poškodzuje zdravie pacientov a v hospodárení s verejnými zdrojmi postupuje od desiatich k piatim a to je nezákonné.

2. Odstrániť v starostlivosti o chronicky chorých vo VšZP všetky ustanovenia zmluvy, ktoré stavajú do konfliktu všeobecných lekárov a špecialistov tým, že vedenie VšZP chce zaplatiť zdravotnú starostlivosť o chronicky chorého vždy, ale buď iba všeobecnému lekárovi, alebo iba špecialistovi. Vedenie VšZP nepripúšťa, že o pacienta sa vždy stará tím lekárov zložený zo všeobecného lekára, ktorý poskytuje komplexnú starostlivosť a z jednotlivých špecialistov, ktorí pacienta dispenzarizujú pre konkrétnu diagnózu. Tieto formulácie zmluvy sú v rozpore s platnou vyhláškou o dispenzarizácii, ktorá stanovuje povinnosť chronických pacientov navštevovať špecialistov a tiež frekvenciu návštev pacientov s určitými diagnózami v ambulanciách špecialistov.  V praxi to znamená, že žiadny všeobecný lekár podľa tejto zmluvy nemusí nič dostať, respektíve zaplatené dostane iba ten, ktorý je zadobre s vedením poisťovne, ktorá ale pri takejto platbe musí vedome porušiť platný zákon. Toto právne bezvedomie vedenia VšZP odmietame. A že sa to ľahko dá urobiť v súlade so zákonom, vidíme v zmluve s Dôverou, kde všeobecný lekár je zaplatený za komplexnú starostlivosť, čo znamená koordináciu starostlivosti o celého pacienta a jednotliví špecialisti sú zaplatení za vyšetrovanie a liečenie jednotlivých orgánových systémov, za ktoré zodpovedajú v rozsahu vyhlášky o dispenzarizácii. To, že zaplatené dostane aj všeobecný lekár aj špecialisti vytvára dobré predpoklady pre dobre fungujúcu tímovú spoluprácu a kolegialitu medzi VL a špecialistami. A to pacient potrebuje. Naopak stavanie na organizovaní súťaženia medzi VL a špecialistami o jeden a ten istý finančný balík, v dnešnej situácii všeobecného nedofinancovania ambulancií, kedy platby z poisťovní nepokrývajú ani prevádzkové náklady ambulancií, vedie k situácii, kedy VL budú odmietať posielať pacientov k špecialistom, len aby si zachovali financovanie z poisťovne potrebné na prežitie ambulancie. Takáto finančná stimulácia vedením VšZP je jednoznačne v rozpore so zákonom, dobrými mravmi, zdravým sedliackym rozumom aj s Hippokratovou prísahou, pretože je to nastavenie fungovania zdravotného systému zamerané na poškodzovanie zdravotného stavu pacientov.

Rokovací tím VšZP bol oboznámený s tým, že životy pacientov MUDr. Liptáka sú doterajšími obštrukciami VšZP v ohrození.  Pacientska rada ambulancie doktora Liptáka apelovala na VšZP aby urýchlene, maximálne v termíne do 7 dní, dala do súladu znenie zmluvy s platnými zákonmi tak ako boli navrhnuté doslovné znenia, ktoré sú uvedené v zápisnici. MUDr. Peter Lipták je so zákonmi SR  súladnú zmluvu pripravený okamžite podpísať. Rokovania sa viedli v priateľskom a pracovnom duchu.
No a teraz je znovu na ťahu vedenie VšZP.

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

17.09.2021

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia uzavreté UV [...]

Či protizákonná činnosť Lengvarského a Mikasa nikdy neskončí?

15.09.2021

Novou skutočnosťou na ktorú GP teraz upozorňujem je, že obaja menovaní protizákonným nátlakom donucujú obyvateľstvo SR k plneniu vyhlášok ÚVZ SR aj napriek tomu, že tieto vyhlášky sú vydané v rozpore s platnou legislatívou a to konkrétne: . 1. Medzinárodnými normami práva (a) Ústavným zákonom č. 23/1991 Z.z., ktorým sa uvádza Listina základných práv a slobôd, vo [...]

Sabotáž protiepidemických opatrení

14.09.2021

Oznámenie o nových skutočnostiach doplňujúcich moje trestné oznámenie na bývalého ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčiho, ktoré som podal osobne na GP SR dňa 3.9.2020 a jeho prepis je uvedený na blogu https://liptakpeter.blog.pravda.sk/2020/09/02/trestne-podanie-na-ministra-zdravotnictva-pre-podozrenie-z-pachania-zlocinu-genocidia/. Novou skutočnosťou, na ktorú generálnu [...]

Afganistan

Zdravotníčky a učiteľky v Afganistane vyzvali na obnovenie finančnej pomoci

28.09.2021 23:22

Pred príchodom Talibanu k moci pokrývala zahraničná pomoc takmer 75 percent verejných výdavkov Afganistanu.

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Počet vrážd v USA medziročne stúpol o rekordných 30 percent

28.09.2021 21:41

Za rok 2020 sa v USA odohralo 21 570 vrážd, alebo zabití z nedbanlivosti.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Čaputová neukázala prstom ani na Matoviča, ani na Fica. Nechcela viac jatriť rany?

28.09.2021 20:00

Politický zápas na Slovensku je nemilosrdný. „Prezidentka im do tejto hry nesedí, keď odkrýva problémy v spoločnosti,“ povedal Marián Repa.

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ohlásil na február 2022 referendum o novej ústave

28.09.2021 19:13

Podľa analytikov sa autoritársky líder pripravuje na ešte väčšie upevnenie svojej moci po mesiacoch masových protestov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 879160x
Priemerná čítanosť článkov: 6923x

Autor blogu