Založ si blog

Vykrádanie zdravotníctva po Kalavsky

Slovenský paradox ministerka zdravotníctva zastrešuje vykrádanie verejných zdrojov, ktoré sú určené na zdravotnú starostlivosť.
Údajne ministerke zdravotníctva záleží na pacientoch. Avšak podľa jej činov ani náhodou. V skutočnosti opak je pravdou. Táto pani pokračuje v trende nastúpenom Zajacom pred viac ako 10 rokmi, ktorý zaviedol do zdravotníctva trh v zmysle trhni si na zdraví ľudu koľko môžeš. Zobrať verejné zdroje zo starostlivosti o pacientov, dať ich do zisku privatizérom, dnešným majiteľom tejto výroby zisku z chorôb, to si na vstupe žiada mať čo najviac nie zdravých ale chorých. Pokračuje vykrádanie zdravotníckej starostlivosti  finančnými skupinami, ktoré od revolúcie prerastajú skrz naskrz ministerstvo zdravotníctva a dnes za vlády Smer – SD tento nádor už dosiahol maximum. Bez odporu mení rezort na chorobníctvo. Primitívny kapitalizmus zúri v ňom v nebývalej miere a okráda najviac chudobných a najviac bezbranných pacientov. Bezmocní seniori a chronicky chorí, oslabení ľudia sa nevedia nijako brániť. Nielen okráda ale im aj poškodzuje zdravie a zabíja ich.

Nepekný príklad je tohtoročné očkovanie proti chrípke. Namiesto 30% zaočkovanosti, ktorú by sme mali dosiahnuť, dovezená vakcína pokryje iba menej ako 1%. Teda z hľadiska epidemiologickej ochrany našej populácie je to nič. Ja sa aj čudujem antivakcinačnej propagande, veď s podporou ministerky Kalavskej už dosiahli takmer 100% víťazstvo nad očkovaním a tak čo ešte chcú viac? A to má naša ministerka dve atestácie z internej medicíny a jednu z infekčnej, takže ona veľmi dobre rozumie vzniknutej situácii a ponesie nepochybne úplnú zodpovednosť za vedomé konanie proti záujmom pacientov. Ako inak nazvať to, že MZSR pre náš štát pri plnom vedomí neobstaralo vakcínu proti chrípke ani pre našich chronických pacientov a seniorov? Prevencia chrípky v našom štáte nulová,  bezprostredná úspora verejných zdrojov 25 miliónov, ale zisk finančných skupín na chrípke a chrípkou indukovaných poškodeniach zdravia, ktoré bude musieť zvládnuť náš chorý zdravotný systém, možno odhadnúť na stovky miliónov euro. A sme doma stará mama.  Čo sa ušetrí na očkovaní pacientov, to sa mnohonásobne stratí na liečenie chrípky a jej komplikácií. Lenže objaví sa tu nová položka. Zisk z verejných zdrojov v nemocniciach, do ktorých sa dostanú pacienti s komplikáciami, ktoré ak by bola populácia zaočkovaná, tak by vôbec nenastali. A ktorá finančná skupina kraľuje v nemocniciach a nakoniec v celom tomto chorobníctve?

Obmedzíme prevenciu a starostlivosť v ambulanciách, aby sa urodil zisk v nemocniciach. Tak toto zaklínadlo ministerky Kalavskej už zobecnelo. Ona tomu skromne hovorí „stratifikácia nemocníc“, veď ide o to ako stratiť verejné zdroje v nemocniciach a objaviť ich v zisku. A preto vlastne forsíruje ministerka zdravotníctva stratifikáciu nemocníc, ktorá je v ňou presadzovanej  podobe iba sústredením na pacientov viazaných výkonov do vybraných nemocníc, teda tvorba zisku v nich na úkor ostatných nemocníc. Je logické, že nerovnomerné financovanie povedie k zániku nepodporovaných zariadení, čo v konečnom dôsledku povedie k preformátovaniu siete nemocníc na Kalavskej biznis model, ktorý nebude zohľadňovať záujmy pacientov ale optimalizovať zisky finančných skupín vlastniacich nemocnice.
Efektivita využitia finančných prostriedkov v zdravotníctve na Slovensku bola podľa záverov publlikovaných v roku 2012 podľa expertov Francesca Grigoliho (Medzinárodný menový fond) a Martina Filka (Inštitút finančnej politiky MF SR)  až 36 %. To znamená, že cez poisťovne a cez riaditeľov nemocníc zmiznú z odvodov neefektívne každoročne viac ako 2/3 finančných prostriedkov, ktoré poukazujú pacienti v odvodoch. Niekto tu má iba z prostej existencie zdravotných poisťovní poriadny zisk. Sú to miliardy eur ročne,ktoré zmiznú a potom chýbajú v starostlivosti. Peniaze chýbajú už aj na mzdy zdravotníkov a situácia sa vyhrocuje. Aby ministerka zalepila oči tým, ktorí jej najviac vidia na prsty, tak sa ich rozhodla uplatiť. Nehorázna korupcia organizovaná ministerkou zdravotníctva, padá aj na celú túto vládu SR. Je známe vyhlásenie premiéra Pellegriniho spred niekoľkých dní, že sa vyriešilo dofinancovanie zdravotníctva, myslel tým určite korupčnú schému tzv. „memorandum“, ktoré navrhla  Kalavská v sobotu 5.10.2019. V korupčnom memorande svieti podpis jeho ministerky zdravotníctva aj podpis jeho ministra financií a doslova sa v ňom píše, že za zvýšenie miezd, sociálne balíčky a rekreačné poukazy sa v zmluvách o poskytovaní zdravotnej starostlivosti
1. zavedú preskripčné limity na spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky, …
2. sa zníži objem prostriedkov viazaných na lieky hradené podľa § 88 zákona č. 363/2011 Z. z. medziročne o 20 mil. EUR …
Tento druh štátnymi inštitúciami organizovanej korupcie som kritizoval už v roku 2011 a neskôr som podal na GP aj dva trestné oznámenia aby mi nakoniec oznámili, že motivovať lekárov na úkor zdravia pacientov je v súlade s hodnotami tohto spoločenského systému a zmena týchto nemorálnych javov by si vyžadovala zmenu systému. V našom systéme je okrádanie pacientov považované za normu a naopak sú chránené záujmy podnikateľov v zdravotníctve. Ako sa povedalo v našom systéme ľudské práva nesmú byť postavené nad obchodné záujmy. Myslím si, že preto zo stanoviska prokurátorov vyplynul aj záver, že považujú za normálne aj to, keď v dôsledku rozkrádania verejných zdrojov každý rok zomrie 11 000 pacientov na vyliečiteľné choroby a ďalšie tisíce slovenských pacientov zomrie na choroby preventabilné napríklad očkovaním a preto nevidia žiadne možnosti niečo v tejto veci podniknúť a tak moje podania zamietli. Veď museli by stíhať štátne inštitúcie, svojich kolegov úradníkov a to predsa nijako nejde. Vnímam to tak, že Generálna prokuratúra SR aj na riešenie problémov v zdravotníctve odporúča jednoznačne zmenu režimu z dnešného s deformovanými hodnotami aspoň  na režim kde platia zákony pre všetkých rovnako.

Je to jasný dôkaz mafiánskych praktík tejto vlády, čo ovšem sa považuje za normu. V tomto memorande normálne vydiera ministerka lekárov v ambulanciách aj v nemocniciach a núti ich aby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti zabudli na pacienta a hľadeli iba na svoj vlastný profit. Teda nie ten kto sa lepšie stará a má lepšie výsledky pri liečení chorôb dostane za to zaplatené náklady starostlivosti vrátane primeranej finančnej odmeny, ale ten, kto pacientov menej vyšetruje a predpíše im menej liekov a tak na pacientovi ušetrí a zabezpečí aby skončil so zhoršeným zdravotným stavom v najlepšom v nemocnici, tomu z tohto ušetreného na pacientoch sa pridá na mzde a dostane sociálny balíček a rekreačný poukaz. Takto sa spolu úsilím všetkých lekárov má podariť odčerpať zo starostlivosti o pacientov až 90 mil euro, ktoré potom lekári dostanú. Viete si predstaviť koľko indikovaných liekov sa neposkytne a koľko indikovaných vyšetrení sa nezrealizuje, len aby mali zdravotníci na takéto zvýšenie miezd, sociálne balíčky a rekreačné poukazy? Prečo tieto prostriedky neprídu zo zdravotných poisťovní, kde ich odviedli už raz pacienti? Lebo tam sa už nenachádzajú a tak ich musia pacienti zaplatiť ešte raz aj vlastným zdravím a 11 000 ročne aj vlastným životom?

V normálnom štáte by takáto ministerka nemohla ministrovať, teda takto neslúžiť občanom. Logicky, nikto by o jej služby nestál. Ale v našej krajine logicky môže lebo parafrázujúc Jonáša Záborského „my sme zvyknutí chodíť ku stolu, až keď je už po obede“.

Ževraj pohlavne zneužívam pacientky?

07.07.2020

V našej spoločnosti už musí byť niečo celkom choré keď je možné takto zaútočiť na lekára, ktorý sa ničoho zlého nedopustil iba riadne vykonával svoje lekárske povolanie a neublížil, naopak pomohol mnohým pacientom. Áno v moslimských krajinách, kde menejcennosť žien oproti mužom je zakotvená v zákone, sa na majetok muža, na ženu, nesmie pozrieť ani lekár [...]

Pod rúškom strach

24.06.2020

Po dlhom viac ako 10 ročnom období, keď mnohí ľudia, ktorí ho spoznali z blízkeho, takpovediac dennodenného kontaktu, ho posielali častejšie na psychiatriu, než do väzenia, sa tento „major“ vypracoval na premiéra. Osoby sa nemenia, ale časy sa menia. Kto bol za blázna a zlodeja včera a dnes má moc? Dnes už „LenOn“ celkom zanevrel na svoje sociálne parlamentné [...]

Matovič – Čulok Slovenska?

19.06.2020

Matovič 1) „Myslím, že NSDAP (Národnosocialistická nemecká robotnícka strana) bola najväčšia politická strana a keď … kvalita politickej strany sa meria podľa počtu členov, tak oni mali myslím, že 25 miliónov, tak v tejto veci máme ambíciu ju prekonať,“ Podľa historika Jakuba Drábika Matovičovo prirovnanie je nielen nešťastné, ale aj chybné. Drábik [...]

Ružín, čistenie, kombajn

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

05.08.2020 22:00

Čistenie vodnej nádrže Ružín stojí Slovenský vodohospodársky podnik ročne 60- až 80-tisíc eur. Teraz im pomohol špeciálny stroj.

libanon bejrút výbuch trosky

Libanon: Rozbuška či spúšťač očistnej katarzie

05.08.2020 18:42

Keby niekto chcel poslať Libanon do horúceho pekla, nemohol by si vybrať vhodnejší okamih.

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 16:05

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 376587x
Priemerná čítanosť článkov: 5304x

Autor blogu