Založ si blog

Vykrádanie zdravotníctva po Kalavsky

Slovenský paradox ministerka zdravotníctva zastrešuje vykrádanie verejných zdrojov, ktoré sú určené na zdravotnú starostlivosť.
Údajne ministerke zdravotníctva záleží na pacientoch. Avšak podľa jej činov ani náhodou. V skutočnosti opak je pravdou. Táto pani pokračuje v trende nastúpenom Zajacom pred viac ako 10 rokmi, ktorý zaviedol do zdravotníctva trh v zmysle trhni si na zdraví ľudu koľko môžeš. Zobrať verejné zdroje zo starostlivosti o pacientov, dať ich do zisku privatizérom, dnešným majiteľom tejto výroby zisku z chorôb, to si na vstupe žiada mať čo najviac nie zdravých ale chorých. Pokračuje vykrádanie zdravotníckej starostlivosti  finančnými skupinami, ktoré od revolúcie prerastajú skrz naskrz ministerstvo zdravotníctva a dnes za vlády Smer – SD tento nádor už dosiahol maximum. Bez odporu mení rezort na chorobníctvo. Primitívny kapitalizmus zúri v ňom v nebývalej miere a okráda najviac chudobných a najviac bezbranných pacientov. Bezmocní seniori a chronicky chorí, oslabení ľudia sa nevedia nijako brániť. Nielen okráda ale im aj poškodzuje zdravie a zabíja ich.

Nepekný príklad je tohtoročné očkovanie proti chrípke. Namiesto 30% zaočkovanosti, ktorú by sme mali dosiahnuť, dovezená vakcína pokryje iba menej ako 1%. Teda z hľadiska epidemiologickej ochrany našej populácie je to nič. Ja sa aj čudujem antivakcinačnej propagande, veď s podporou ministerky Kalavskej už dosiahli takmer 100% víťazstvo nad očkovaním a tak čo ešte chcú viac? A to má naša ministerka dve atestácie z internej medicíny a jednu z infekčnej, takže ona veľmi dobre rozumie vzniknutej situácii a ponesie nepochybne úplnú zodpovednosť za vedomé konanie proti záujmom pacientov. Ako inak nazvať to, že MZSR pre náš štát pri plnom vedomí neobstaralo vakcínu proti chrípke ani pre našich chronických pacientov a seniorov? Prevencia chrípky v našom štáte nulová,  bezprostredná úspora verejných zdrojov 25 miliónov, ale zisk finančných skupín na chrípke a chrípkou indukovaných poškodeniach zdravia, ktoré bude musieť zvládnuť náš chorý zdravotný systém, možno odhadnúť na stovky miliónov euro. A sme doma stará mama.  Čo sa ušetrí na očkovaní pacientov, to sa mnohonásobne stratí na liečenie chrípky a jej komplikácií. Lenže objaví sa tu nová položka. Zisk z verejných zdrojov v nemocniciach, do ktorých sa dostanú pacienti s komplikáciami, ktoré ak by bola populácia zaočkovaná, tak by vôbec nenastali. A ktorá finančná skupina kraľuje v nemocniciach a nakoniec v celom tomto chorobníctve?

Obmedzíme prevenciu a starostlivosť v ambulanciách, aby sa urodil zisk v nemocniciach. Tak toto zaklínadlo ministerky Kalavskej už zobecnelo. Ona tomu skromne hovorí „stratifikácia nemocníc“, veď ide o to ako stratiť verejné zdroje v nemocniciach a objaviť ich v zisku. A preto vlastne forsíruje ministerka zdravotníctva stratifikáciu nemocníc, ktorá je v ňou presadzovanej  podobe iba sústredením na pacientov viazaných výkonov do vybraných nemocníc, teda tvorba zisku v nich na úkor ostatných nemocníc. Je logické, že nerovnomerné financovanie povedie k zániku nepodporovaných zariadení, čo v konečnom dôsledku povedie k preformátovaniu siete nemocníc na Kalavskej biznis model, ktorý nebude zohľadňovať záujmy pacientov ale optimalizovať zisky finančných skupín vlastniacich nemocnice.
Efektivita využitia finančných prostriedkov v zdravotníctve na Slovensku bola podľa záverov publlikovaných v roku 2012 podľa expertov Francesca Grigoliho (Medzinárodný menový fond) a Martina Filka (Inštitút finančnej politiky MF SR)  až 36 %. To znamená, že cez poisťovne a cez riaditeľov nemocníc zmiznú z odvodov neefektívne každoročne viac ako 2/3 finančných prostriedkov, ktoré poukazujú pacienti v odvodoch. Niekto tu má iba z prostej existencie zdravotných poisťovní poriadny zisk. Sú to miliardy eur ročne,ktoré zmiznú a potom chýbajú v starostlivosti. Peniaze chýbajú už aj na mzdy zdravotníkov a situácia sa vyhrocuje. Aby ministerka zalepila oči tým, ktorí jej najviac vidia na prsty, tak sa ich rozhodla uplatiť. Nehorázna korupcia organizovaná ministerkou zdravotníctva, padá aj na celú túto vládu SR. Je známe vyhlásenie premiéra Pellegriniho spred niekoľkých dní, že sa vyriešilo dofinancovanie zdravotníctva, myslel tým určite korupčnú schému tzv. „memorandum“, ktoré navrhla  Kalavská v sobotu 5.10.2019. V korupčnom memorande svieti podpis jeho ministerky zdravotníctva aj podpis jeho ministra financií a doslova sa v ňom píše, že za zvýšenie miezd, sociálne balíčky a rekreačné poukazy sa v zmluvách o poskytovaní zdravotnej starostlivosti
1. zavedú preskripčné limity na spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky, …
2. sa zníži objem prostriedkov viazaných na lieky hradené podľa § 88 zákona č. 363/2011 Z. z. medziročne o 20 mil. EUR …
Tento druh štátnymi inštitúciami organizovanej korupcie som kritizoval už v roku 2011 a neskôr som podal na GP aj dva trestné oznámenia aby mi nakoniec oznámili, že motivovať lekárov na úkor zdravia pacientov je v súlade s hodnotami tohto spoločenského systému a zmena týchto nemorálnych javov by si vyžadovala zmenu systému. V našom systéme je okrádanie pacientov považované za normu a naopak sú chránené záujmy podnikateľov v zdravotníctve. Ako sa povedalo v našom systéme ľudské práva nesmú byť postavené nad obchodné záujmy. Myslím si, že preto zo stanoviska prokurátorov vyplynul aj záver, že považujú za normálne aj to, keď v dôsledku rozkrádania verejných zdrojov každý rok zomrie 11 000 pacientov na vyliečiteľné choroby a ďalšie tisíce slovenských pacientov zomrie na choroby preventabilné napríklad očkovaním a preto nevidia žiadne možnosti niečo v tejto veci podniknúť a tak moje podania zamietli. Veď museli by stíhať štátne inštitúcie, svojich kolegov úradníkov a to predsa nijako nejde. Vnímam to tak, že Generálna prokuratúra SR aj na riešenie problémov v zdravotníctve odporúča jednoznačne zmenu režimu z dnešného s deformovanými hodnotami aspoň  na režim kde platia zákony pre všetkých rovnako.

Je to jasný dôkaz mafiánskych praktík tejto vlády, čo ovšem sa považuje za normu. V tomto memorande normálne vydiera ministerka lekárov v ambulanciách aj v nemocniciach a núti ich aby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti zabudli na pacienta a hľadeli iba na svoj vlastný profit. Teda nie ten kto sa lepšie stará a má lepšie výsledky pri liečení chorôb dostane za to zaplatené náklady starostlivosti vrátane primeranej finančnej odmeny, ale ten, kto pacientov menej vyšetruje a predpíše im menej liekov a tak na pacientovi ušetrí a zabezpečí aby skončil so zhoršeným zdravotným stavom v najlepšom v nemocnici, tomu z tohto ušetreného na pacientoch sa pridá na mzde a dostane sociálny balíček a rekreačný poukaz. Takto sa spolu úsilím všetkých lekárov má podariť odčerpať zo starostlivosti o pacientov až 90 mil euro, ktoré potom lekári dostanú. Viete si predstaviť koľko indikovaných liekov sa neposkytne a koľko indikovaných vyšetrení sa nezrealizuje, len aby mali zdravotníci na takéto zvýšenie miezd, sociálne balíčky a rekreačné poukazy? Prečo tieto prostriedky neprídu zo zdravotných poisťovní, kde ich odviedli už raz pacienti? Lebo tam sa už nenachádzajú a tak ich musia pacienti zaplatiť ešte raz aj vlastným zdravím a 11 000 ročne aj vlastným životom?

V normálnom štáte by takáto ministerka nemohla ministrovať, teda takto neslúžiť občanom. Logicky, nikto by o jej služby nestál. Ale v našej krajine logicky môže lebo parafrázujúc Jonáša Záborského „my sme zvyknutí chodíť ku stolu, až keď je už po obede“.

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

17.09.2021

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia uzavreté UV [...]

Či protizákonná činnosť Lengvarského a Mikasa nikdy neskončí?

15.09.2021

Novou skutočnosťou na ktorú GP teraz upozorňujem je, že obaja menovaní protizákonným nátlakom donucujú obyvateľstvo SR k plneniu vyhlášok ÚVZ SR aj napriek tomu, že tieto vyhlášky sú vydané v rozpore s platnou legislatívou a to konkrétne: . 1. Medzinárodnými normami práva (a) Ústavným zákonom č. 23/1991 Z.z., ktorým sa uvádza Listina základných práv a slobôd, vo [...]

Sabotáž protiepidemických opatrení

14.09.2021

Oznámenie o nových skutočnostiach doplňujúcich moje trestné oznámenie na bývalého ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčiho, ktoré som podal osobne na GP SR dňa 3.9.2020 a jeho prepis je uvedený na blogu https://liptakpeter.blog.pravda.sk/2020/09/02/trestne-podanie-na-ministra-zdravotnictva-pre-podozrenie-z-pachania-zlocinu-genocidia/. Novou skutočnosťou, na ktorú generálnu [...]

Afganistan

Zdravotníčky a učiteľky v Afganistane vyzvali na obnovenie finančnej pomoci

28.09.2021 23:22

Pred príchodom Talibanu k moci pokrývala zahraničná pomoc takmer 75 percent verejných výdavkov Afganistanu.

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Počet vrážd v USA medziročne stúpol o rekordných 30 percent

28.09.2021 21:41

Za rok 2020 sa v USA odohralo 21 570 vrážd, alebo zabití z nedbanlivosti.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Čaputová neukázala prstom ani na Matoviča, ani na Fica. Nechcela viac jatriť rany?

28.09.2021 20:00

Politický zápas na Slovensku je nemilosrdný. „Prezidentka im do tejto hry nesedí, keď odkrýva problémy v spoločnosti,“ povedal Marián Repa.

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ohlásil na február 2022 referendum o novej ústave

28.09.2021 19:13

Podľa analytikov sa autoritársky líder pripravuje na ešte väčšie upevnenie svojej moci po mesiacoch masových protestov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 879100x
Priemerná čítanosť článkov: 6922x

Autor blogu