Založ si blog

Keď dôchodcov zabíjajú lúzri, nie COVID

Matovič s Mistríkom sa hneď na začiatku postarali o diskreditáciu  rýchlych protilátkových testov na COVID a mimoriadne sťažili aj možnosť, pre Slovensko tieto testy obstarať a využiť. Dokonca tieto testy opakovane trestuhodne zdehonestovali aj medzi verejnosťou a zdravotníkmi. Bohužiaľ nikto sa im razantne nepostavil a odborne a ľudsky ich pretoto nezarezal. 200 tisíc kusov vzácnych testov, predurčených pre personál zariadení seniorov, sme iba tak vyhodili fakticky do Dunaja, aby ich z Dunaja českí odborníci vďačne vylovili a ťukali si pritom „notně“ na čelo. Toto je tak vážny nonsens, odborný a ľudský prešľap, že to tým dvom lúzrom nemôže len tak prejsť. Kde potratili zdravý rozum, kde vzali tú drzosť takto škodiť verejnému zdraviu? Kde podeli svedomie? Ponúka sa motív prečo to robili, len aby zničili konkurenciu svojho vlastného biznisu s genetickými výterovými testami v súkromných laboratóriách a mohli sa „notně“ nabaliť? Kto im dal právo zneužívať štát na hazard zo životmi občanov s takýmto priehľadným cieľom, mať zisk zo súčasnej krízy? Povýšiť obyčajnú nesvedomitosť a hlúposť na piedestál a ťažiť bez začervenania prachy do vlastného vrecka?

Je známe, že tieto protilátkové testy boli už validované aj na Infekčnej klinike v Prahe na Bulovke, sú spoľahlivé, technicky nenáročné a hneď pri pacientovi do 15 minút od odobratia kvapky krvi (POCT technológia) vedia na 90% povedať, či má testovaná osoba protilátky IgM a/alebo IgG proti koronavírusu COVID a teda, či je táto osoba v akútnom štádiu ochorenia, alebo či toto ochorenie dotyčný už prekonal a má proti nemu imunitu. Tieto jednoduché testy nepotrebujú špeciálne laboratórium, ani špeciálne ochranné pomôcky, každý lekár a každá sestra ich po krátkom zaškolení dokážu zvládnuť na profesionálnej úrovni s použitím bežných bezpečnostných pomôcok. Podľa týchto okamžitých výsledkov, ak je potrebné, tak sa bezprostredne naviaže s ďalším diagnostickým postupom testovania konkrétnej osoby a jej kontaktov s využitím genetických výterových testov, ktoré zabezpečujú následne prizvané špeciálne odberové tímy.  Najlepšie výsledky sa dosahujú, keď sa daná osoba testuje cca 12 dní po prvom kontakte s vírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID, alebo neskoršie. Tento test je mimoriadne vhodný na opakované testovanie pracovníkov sociálnych zariadení v pravidelných 14 dňových intervaloch, čo pri plošnom nasadení v teréne umožňuje dokonalý plošný prehľad o vývoji situácie vo všetkých DD, v tom istom čase a tým sa dosahuje sústredenie pozornosti zdravotníctva na najrizikovejšiu skupinu seniorov, ktorá sa takto ocitne pod drobnohľadom. Toto je vlastne v praxi tá stratégia zamerania sa na najrizikovejšiu skupinu, po ktorej toľko, zatiaľ iba voláme. Tento protilátkový test má výrobnú cenu cca 2€, obstaráva sa za cca 10€ zo zahraničia. Genetické testy majú výrobnú cenu cca 10 € ale vyšetrenie sa nakupuje na Slovensku za cca 50-70€, keďže testy nakupujú naši obchodníci cez zahraničných partnerov.  Jedna naša firma z Košíc ich ponúkala vyrábať v cene 20€ /kus, ale čaká sa na pána Mistríka, ktorého firma sa pripravuje spustiť ich domácu výrobu.  Je jasné, že vzhľadom k cene nie sú tieto genetické výterové testy vhodné na prvotný screening a už vôbec nič nám nepovedia o stave imunity proti vírusu v populácii, od čoho sa odvinie ochranný, tzv. herd efekt. Taktiež vzhľadom k cene je iluzórne si myslieť, že sa budú zamestnanci takto testovať plošne a hlavne opakovane v určených intervaloch. A dá sa predpokladať, že COVID protilátkovo pozitívnych ľudí, práve medzi zamestnancami DD, ktorí nemusia mať žiadne ťažkosti, alebo môžu len občas pokašliavať a sú bez teploty, môže byť odhalených postupne dosť veľa. A v tomto období, kedy sa pokašliava, už aj z nastupujúcich alergénov v ovzduší, alebo z ostatných infekčných pôvodcov, je potrebné mať v praxi k dispozícii nejaký skríningový nástroj, ktorý postihne všetkých zamestnancov a včas odhalí nebezpečie prenosu infekcie na najohrozenejšiu skupinu seniorov a naopak dá zamestnancom istotu, že infekciu na svojich klientov nemôžu preniesť. A na to sú práve protilátkové rýchlotesty, používané intervalovo, ako stvorené.

V prvom kontakte na Slovensku máme 2000 všeobecných lekárov a 2000 všeobecných sestier. Tiež tu máme dislokovaných 1500 pediatrov a 1500 detských sestier. My lekári a sestry v prvom kontakte sme dodnes nedostali ani účinné ochranné pomôcky a hoci sa nás COVID týka, podľa Matovičových krokov sa nás toto ohrozenie netýka. Spolu máme v prvom kontakte 7000 zdravotníkov, ktorí sú pripravení profesionálne vykonávať protilátkové testy hneď od zajtra, bezprostredne tam, kde je to treba v čo najväčšej blízkosti k pacientom. Potom tu máme 40 000 zamestnancov domovov dôchodcov a ostatných zariadení pre seniorov a odkázané osoby, ktorí potrebujú testovať. To znamená, že ak by sme zapojili celý prvý kontakt a pretestovali každé dva týždne všetkých zamestnancov sociálnych zariadení, tak to by sme minuli 40 000 testov a boli by to na jedného zdravotníka v prvom kontakte 4 testovania po 15 minút za týždeň. Ale štát hovorí, že to nie je schopný zvládnuť. Ja si myslím, že ja aj keby som mal so svojou sestričkou testovať 50 zamestnancov á 14 dní, tak by nám to trvalo spolu 6 hodín a asi by sme to poľahky zvládli. A zvládli by sme aj 100. Kde chodia naši šéfovia po rozumy? Na čo čakajú? Keď nevidia ani existujúce možnosti a kapacity? 200 000 testov vyhodených do Dunaja by pokrylo dva a pol mesiaca tohto intervalového testovania všetkých seniorských zariadení na Slovensku a hneď by sme mali o ohrození našich seniorov prehľad. Dostalo by nás to na špicu celosvetového úsilia ochrániť najrizikovejšiu skupinu seniorov. Je to v našich možnostiach, môžeme to urobiť, ale neurobíme to. Ach aké slovenské je, že ideme sami proti sebe.
A to už nehovorím o celkovej armáde cca 20 000 lekárov a 40 000 sestier, kde každý z nás tie platničkové protilátkové testy vie profesionálne zvládnuť. Nakoniec už ich predávajú aj v Alze pre laikov. Len Matovič tento jednoduchý COVID teplomer pre zdravotníkov nechce pripustiť. Ani pomôcky, ani diagnostiká, zato ho láka blackout a šírenie strachu.

Takže nakoniec prekvapenie. Česi to už robia presne takto.
U nás naopak finančné skupiny idú, určite v dobrom úmysle, suplovať štát a nesystematicky testovať zamestnancov sociálnych zariadení, nie na protilátky, ale vyhádzať drahé testy, určené na testovanie akútnych prípadov. A potrebné testovanie na protilátky v 14 dňových intervaloch vôbec nehrozí. Dajú zarobiť vlastným, urobia si PR… To nikto ich nedokáže priviesť k užitočnému systematickému riešeniu?
S COVIDOM sa dá úspešne bojovať, ale na to musí byť v čele vojvodca, ktorý vie čo chce, vie aké má vojsko a vie ho aj rozumne využiť. Nie Matovič, či Mistrík.

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.

Pacienti žiadajú Sputnik V

24.02.2021

Vážený pán MUDr. Marek Krajči, minister Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Limbová ul. 2 Bratislava Vážený pán minister, obraciam sa na vás v nasledovnej veci: Viacerí pacienti ma požiadali o podanie vakcíny proti Covid – 19 značky Sputnik V, vyrábanej v Ruskej federácii. Táto vakcína nie je na Slovensku registrovaná na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv, [...]

Krajči, atómová bomba Matoviča, buchla na Slovensku

11.02.2021

Počet úmrtí na kovid ku koncu roku 2020 bol 2250. Keď ich odčítame od hodnoty 5500 úmrtí, ku ktorým došlo v roku 2020 nad priemer úmrtí v bežnom roku, dostaneme o 3250 obeti naviac, aj na ostatné choroby, oproti ročnému priemeru. Oveľa viac ľudí zomrelo následkom dezorganizácie zdravotníctva Krajčim, než na kovid. Títo pacienti zomreli naviac, ako obete doteraz [...]

Ivermektín-nové! DÁVKOVANIE, obstaranie, nežiadúce účinky

04.02.2021

Nové dávkovanie na základe najnovších štúdií (aktualizácia 19.2.2021) je uvedené v bodoch 3. a 4. boldom. V posledných mesiacoch liečbu kovidu ovládol ivermektín. My na Slovensku ho poznáme iba ako veterinárne liečivo proti parazitom, v niektorých štátoch EU sa používa proti svrabu aj v humánnej medicíne, ale napríklad v tropickej Afrike, juhovýchodnej Ázii, Južnej [...]

Covid testy, SD Biosensor, antigénový AG

Slovensko podľa Smatanu neobjednalo samotesty, ale ďalšie antigénové testy

03.03.2021 18:41

Ani jeden z testov tak podľa neho neumožní zmenu v testovacej stratégii.

nakupovanie senior koronavírus potraviny

Čas nákupu pre seniorov bude aj pre ďalšie osoby

03.03.2021 17:39, aktualizované: 19:02

Po novom bude vyhradený čas v obchodoch aj pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Hungary EU

Orbán buchol dverami. Aby ho nevyhodili

03.03.2021 17:16

Národno-konzervatívna strana maďarského premiéra Viktora Orbána sa na európskej scéne stala politickou bezdomovkyňou.

BioNTech/Pfizer

Príde navyše 100-tisíc vakcín od BioNTech/Pfizer, oznámil premiér

03.03.2021 15:31

Podľa Matoviča sa Slovensku ozývajú aj európski partneri, ktorí reagujú na žiadosť o pomoc pre nemocnice. Ako prvé reagovalo Rumunsko, poslalo vyše dvadsať zdravotníkov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 681390x
Priemerná čítanosť článkov: 6368x

Autor blogu