Pacienti žiadajú Sputnik V

Vážený pán
MUDr. Marek Krajči, minister
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
Limbová ul. 2
Bratislava

Vážený pán minister, obraciam sa na vás v nasledovnej veci:
Viacerí pacienti ma požiadali o podanie vakcíny proti Covid – 19 značky Sputnik V, vyrábanej v Ruskej federácii. Táto vakcína nie je na Slovensku registrovaná na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv, ale zákon čís. 326/2011 Zb. z. Vám umožňuje povoliť podávanie vakcíny za určitých podmienok. Na Slovensku, rovnako ako v iných štátoch sveta, prebieha pandémia Covid – 19. V rôznych krajinách vyvinuli vakcíny proti pandémii, ale na Slovensku nie je v súčasnosti dostatok žiadnej z nich na urýchlené očkovanie. Zároveň, dokazujú to aj prieskumy verejnej mienky, vakcína Sputnik V má najväčšiu dôveryhodnosť medzi naším obyvateľstvom spomedzi vyvinutých značiek, pre svoju bezpečnosť a účinnosť. Pacienti ktorí sa na mňa obracajú dôverujú vakcíne Sputnik a žiadajú o jej podanie.
Podľa § 46 ods. 3 písm. b) cit. Zákona, minister zdravotníctva môže povoliť podávanie neregistrovaného lieku z vlastnej iniciatívy alebo na žiadosť ošetrujúceho lekára, ak hrozí nebezpečenstvo smrti alebo vážnej ujmy na zdraví a niet na trhu registrovaný liek.  Za podanie lieku zodpovedá ošetrujúci lekár. Denne zomiera okolo sto pacientov a okolo dvetisíc ľudí sa nakazí. V tejto situácii je potrebné urgentne riešiť obstaranie dostatočného množstva vakcín a využiť každú možnosť. Podmienky zákona pre udelenie povolenia mne ako ošetrujúcemu lekárovi, považujem za splnené.
Považoval by som za optimálne riešenie, keby ste Vy pán minister využili vlastnú právomoc a povolili používanie neregistrovanej vakcíny Sputnik. Ak by z rôznych dôvodov nemohlo dôjsť k tejto alternatíve, žiadam o udelenie povolenia pre svojich pacientov. Ak udelíte povolenie, vzhľadom na publikovaný záujem možno očakávať mnohonásobné zvýšenie záujmu o aplikovanie vakcíny Sputnik V.
Ak by predsa došlo k Vášmu všeobecnému povoleniu Sputnika V, považujte túto žiadosť za podporu Vášho rozhodnutia. Pacienti a všeobecní lekári budú stáť za Vami. Podávanie vakcíny v ambulanciách všeobecných lekárov má výhodu v rýchlej dostupnosti očkovania pre všetkých, ktorí to dnes potrebujú (seniori, chronicky chorí a ďalší). Všeobecní lekári v Maďarsku už očkujú a zaočkujú dnes v priemere v jednej ambulancii 50 pacientov denne. My máme dnes sieť cca 2200 ambulancií všeobecných lekárov, to v prípade, že by sme dosiahli tempo maďarských všeobecných lekárov by bola kapacita cca 100 000 zaočkovaných denne. Vakcína Sputnik V vyžaduje pre skladovanie iba chladničkovú teplotu, preto je optimálna pre distribúciu a podávanie v sieti všeobecných lekárov. Tak by sa podarilo splniť všetky predpoklady pre zaočkovanie prevažnej časti populácie v čo najkratšom čase.

S pozdravom

MUDr. Peter Lipták

https://www.facebook.com/igor.jurecka/videos/3873605289367319

Pravda o očkovaní

24.04.2025

Očkovanie mRNA proti kovidu nebolo očkovanie ale genetická manipulácia . Toto, pre niekoho šokujúce tvrdenie, vyplýva zo známych faktov: Obsahom týchto tzv. vakcín neboli antigény potrebné pre vytvorenie protilátok a bunkovej imunity ako to je v klasických antigénových vakcínach, ale ribonukleové kyseliny (RNA a DNA) uložené v tukových miniatúrnych kvapôčkach, aby sa mohli [...]

Mráz prichádza z múzea holokaustu

11.04.2025

Dnes vidíme, že akísi okultní fašisti sa pod rúškom dokumentovania prenasledovania židov na Slovensku zrejme prepracovali až do vedenia múzea holokaustu v Seredi. Naháňajú predstaviteľov slovenskej inteligencie, vnucujú Slovákom biľag viny za holokaust, akoby sme my dnes žijúci Slováci, mali po veky vekov niesť túto minulú vinu nemeckých, ukrajinských a poľských [...]

Omyl lekárskej fakulty UK?

30.03.2025

Predstavitelia LFUK v Bratislave: Dekan prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, profesor internej medicíny, náš významný endokrinológ a osteológ Prodekani prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD. – prvý prodekan pre zastupovanie dekana a prodekan pre grantovú problematiku, profesor neurológie prof. MUDr. Milan Kokavec, PhD., MPH – prodekan pre spoluprácu fakulty so [...]

Krajčí

Fico pokračuje v politike, ktorá nás vrhá do hanby, kritizuje opozícia postoj premiéra k pandemickej dohode

17.05.2025 16:10, aktualizované: 17:09

KDH skritizovalo aj to, že minister zdravotníctva Šaško len nesmelo naznačil, že Hlas má na pandemickú dohodu iný názor ako ostatné koaličné strany.

tatrovka, chalúpka dedka Večerníčka, Detva

Unikátne zábery: Rozprávkový domček viezli na tatrovke ťažkým terénom

17.05.2025 15:00

Ikonickú Chalúpku dedka Večerníčka presťahovali z detvianskych lazov do areálu mestského amfiteátra.

fico, Handlová

Slovensko neplánuje podporiť pandemickú dohodu na zasadnutí WHO, avizuje Fico

17.05.2025 13:02, aktualizované: 15:13

Premiér hovoril aj o ceste do Moskvy, reforme demokratických politických systémov, afére „Pfizergate“ či pozícii Slovenska v otázke dodávok energetických surovín.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 202
Celková čítanosť: 1393348x
Priemerná čítanosť článkov: 6898x

Autor blogu