Založ si blog

Rúška a respirátory=zdroj infekcie, cesta prenosu

Tlačová konferencia pani prezidentky Z.Čaputovej po stretnutí s ministerkou V.Remišovou z 3.3.2021. Print screen z fb P. Lipták

Infekcia sa celý deň zachytáva a koncentruje v rúšku, ktoré funguje tak isto, ako akýkoľvek iný filter a v tomto prípade je jeho hlavné určenie odfiltrovanie vírusov z vdychovaného vzduchu. Takýto vírusový filter zhromažďuje vírusy na svojom vonkajšom povrchu. Takto neustále sa hromadiacu vírusovú masu nosíme so sebou na rúšku celý deň (niektorí aj viac dní) a nakoniec to, čo na rúško počas dňa nachytáme si donesieme domov. Manipuláciou s rúškom, s týmto infekčným materiálom, stúpa pravdepodobnosť nielen vlastného nakazenia, ale aj nakazenia ostatných členov domácnosti, ktorí ani nemusia vyjsť z domu a neviditeľnú infekciu im donesieme. V rúšku sa nekoncentruje iba koronavírus, ale aj iné vírusy a baktérie, vytvárajú sa v ňom ideálne podmienky na ich premnoženie a sú pripravené komplikovať primárnu koronavírusovú infekciu, napríklad aj sekundárnym bakteriálnym zápalom pľúc. Neprestávajúca obštrukcia dýchacích ciest rúškom a ešte horšie respirátorom, blokuje prirodzené vetranie dýchacích ciest čerstvým vzduchom a zvyšuje aj vlhkosť a teplotu a to sú ideálne podmienky na premnoženie vlastných baktérií, vírusov a plesní, ktoré sa aj normálne nachádzajú v našich dýchacích cestách, ale sú priebežne odstraňované vydychovaním. Keď eliminujeme vydychovanie, najmä ako súčasť dýchania na čerstvom vzduchu, prebieha zvyšovanie koncentrácie vlastných baktérií a vírusov nad kritické množstvo, s ktorým si už náš imunitný systém nevie poradiť a ochorieme.
Dotýkanie sa rúška rukami zvonka (obvyklá reakcia obyčajných ľudí, ale zaznamenaná opakovane na tlačových konferenciách, aj u tých najvýznamnejších osôb v priamom prenose), premiestňuje infekciu z rúška na ruky postihnutej osoby a z jej rúk sa neviditeľná infekcia ďalej šíri na nositeľa rúška cestou ruky – ústa, ruky – oči, alebo podávaním rúk, predmetov, prípravou jedla…, na iné osoby. Ako sa preukázalo u chrípky, prenos cez ruky zodpovedá za vznik 70% prípadov vírusového ochorenia.

A z hľadiska kolektívnej ochrany pred neviditeľným infekčným ochorením platí, že „reťaz je iba taká pevná, ako je pevné jej najslabšie ohnivko“.
Čo by mala správne urobiť prezidentka po každom dotknutí sa rúška? Mala by nosiť gumové rukavice, tak aby si ich mohla zakaždým okamžite vymeniť. Ak gumové rukavice nenosí, tak potom by si mala zakaždým okamžite umyť ruky pod tečúcou vodou a vydezinfikovať ich dezinfekčným prostriedkom. Chránila by tak dostatočne seba aj svojich hostí a spolupracovníkov pred tým, aby šírila nebezpečnú infekčnú chorobu a bola by pre nás v tomto príkladom. Bez zabránenia prenosu infekcie cez ruky, paušálne plošné nosenie rúšok na obmedzenie pandémie nemá zmysel.
Predstavme si, že by sa chirurg na operačnom sále, pri operácii, dotýkal rukami rúška, alebo si naprával okuliare a ďalej by nerušene operoval. A ešte, ak by to robil primár. Nie, chirurg si, pri takomto hrubom porušení pravidiel, musí zakaždým rukavice okamžite vymeniť.

Kompas ľudskosti

03.03.2022

Hodnoty EÚ =ľudská dôstojnosť, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát a ľudské práva= sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Základom našej spoločnosti je ich rešpektovanie. Toto sú naše hodnoty, ktorých dodržiavanie musí byť samozrejmosťou v jednotlivosti aj vo vzájomnom súlade a určujú ľudský kompas ľudskosti tak, aby nezablúdil nikto z nás. Toto [...]

točko Prokopová, Lengvarský, Mikas

22.02.2022

Generálna prokuratúra SR Štúrova 2 812 85 Bratislava ________________________ V Bratislave dňa 22. 2. 2022 VEC: Trestné oznámenie MUDr. Peter Lipták, nar. 15.02.1960, bytom … Bratislava podávam, týmto trestné oznámenie na MUDr. Vladimíra LENGVARSKÉHO, MPH / PhDr. RNDr. MUDr. Jána MIKASA, PhD., MPH / MUDr. Elenu PROKOPOVÚ, pre podozrenie, že svojím [...]

Putin architekt nového svetového poriadku

21.02.2022

Dnes večer, 21.2.2022, Ruská federácia uzná Doneckú a Luganskú republiku. Následne tieto republiky uznajú aj ďalšie štáty Sveta. Okamžite, alebo súčasne s týmto procesom politickej emancipácie nových štátov, bude uzatvorená a podpísaná aj dohoda o priateľstve a spolupráci medzi DNR/LNR a Ruskou federáciou, čím sa zabezpečí spolupráca v oblasti obrany. Na základe [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 1055935x
Priemerná čítanosť článkov: 7135x

Autor blogu