Založ si blog

Rúška a respirátory=zdroj infekcie, cesta prenosu

Tlačová konferencia pani prezidentky Z.Čaputovej po stretnutí s ministerkou V.Remišovou z 3.3.2021. Print screen z fb P. Lipták

Infekcia sa celý deň zachytáva a koncentruje v rúšku, ktoré funguje tak isto, ako akýkoľvek iný filter a v tomto prípade je jeho hlavné určenie odfiltrovanie vírusov z vdychovaného vzduchu. Takýto vírusový filter zhromažďuje vírusy na svojom vonkajšom povrchu. Takto neustále sa hromadiacu vírusovú masu nosíme so sebou na rúšku celý deň (niektorí aj viac dní) a nakoniec to, čo na rúško počas dňa nachytáme si donesieme domov. Manipuláciou s rúškom, s týmto infekčným materiálom, stúpa pravdepodobnosť nielen vlastného nakazenia, ale aj nakazenia ostatných členov domácnosti, ktorí ani nemusia vyjsť z domu a neviditeľnú infekciu im donesieme. V rúšku sa nekoncentruje iba koronavírus, ale aj iné vírusy a baktérie, vytvárajú sa v ňom ideálne podmienky na ich premnoženie a sú pripravené komplikovať primárnu koronavírusovú infekciu, napríklad aj sekundárnym bakteriálnym zápalom pľúc. Neprestávajúca obštrukcia dýchacích ciest rúškom a ešte horšie respirátorom, blokuje prirodzené vetranie dýchacích ciest čerstvým vzduchom a zvyšuje aj vlhkosť a teplotu a to sú ideálne podmienky na premnoženie vlastných baktérií, vírusov a plesní, ktoré sa aj normálne nachádzajú v našich dýchacích cestách, ale sú priebežne odstraňované vydychovaním. Keď eliminujeme vydychovanie, najmä ako súčasť dýchania na čerstvom vzduchu, prebieha zvyšovanie koncentrácie vlastných baktérií a vírusov nad kritické množstvo, s ktorým si už náš imunitný systém nevie poradiť a ochorieme.
Dotýkanie sa rúška rukami zvonka (obvyklá reakcia obyčajných ľudí, ale zaznamenaná opakovane na tlačových konferenciách, aj u tých najvýznamnejších osôb v priamom prenose), premiestňuje infekciu z rúška na ruky postihnutej osoby a z jej rúk sa neviditeľná infekcia ďalej šíri na nositeľa rúška cestou ruky – ústa, ruky – oči, alebo podávaním rúk, predmetov, prípravou jedla…, na iné osoby. Ako sa preukázalo u chrípky, prenos cez ruky zodpovedá za vznik 70% prípadov vírusového ochorenia.

A z hľadiska kolektívnej ochrany pred neviditeľným infekčným ochorením platí, že „reťaz je iba taká pevná, ako je pevné jej najslabšie ohnivko“.
Čo by mala správne urobiť prezidentka po každom dotknutí sa rúška? Mala by nosiť gumové rukavice, tak aby si ich mohla zakaždým okamžite vymeniť. Ak gumové rukavice nenosí, tak potom by si mala zakaždým okamžite umyť ruky pod tečúcou vodou a vydezinfikovať ich dezinfekčným prostriedkom. Chránila by tak dostatočne seba aj svojich hostí a spolupracovníkov pred tým, aby šírila nebezpečnú infekčnú chorobu a bola by pre nás v tomto príkladom. Bez zabránenia prenosu infekcie cez ruky, paušálne plošné nosenie rúšok na obmedzenie pandémie nemá zmysel.
Predstavme si, že by sa chirurg na operačnom sále, pri operácii, dotýkal rukami rúška, alebo si naprával okuliare a ďalej by nerušene operoval. A ešte, ak by to robil primár. Nie, chirurg si, pri takomto hrubom porušení pravidiel, musí zakaždým rukavice okamžite vymeniť.

Čo sa stalo Jurajovi Krajčikovi?

25.11.2022

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk) https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohravalo-v-hlave-extremistu-vypoveda-jeho-komunikacia-na-internete-je-plna-nasilia-a-odhodlania-vrazdit Je naozaj [...]

Očkovanie pred zimnou sezónou 2022-2023

08.11.2022

1. Jesenné očkovanie Pred touto sezónou respiračných infekcií sme zaočkovali už 565 pacientov proti chrípke, 176 pacientov proti zápalu pľúc a v tomto roku aj 141 pacientov proti tetanu a záškrtu. Proti chrípke sa očkuje každoročne na jeseň. Proti pneumokokovému zápalu pľúc sa očkovanie vykonáva raz za 3-5 rokov a proti tomuto bakteriálnemu ochoreniu sa môže očkovať [...]

Ivermektín, fenomenálny liek dnešnej doby

05.11.2022

T.č. rezonuje na Slovensku štúdia ACTIV 6 publikovaná v časopise JAMA, ktorá vraj preukazuje neúčinnosť Ivermektínu. Obzvlášť sa z toho teší MZ SR. Hlavný problém tejto štúdie je, že síce bola randomizovaná a dvojito zaslepená, čo je zlatý štandard vedeckej štúdie, ale jej účelový dizajn je hlavnou prekážkou, aby bolo možné tvrdiť, že dokazuje neúčinnosť [...]

Polícia / NAKA / Kukláči /

NAKA začala trestné stíhanie v kauze vyplatenia 30 miliónov eur advokátom

02.12.2022 10:34

FNM zrealizoval v roku 2014 verejné obstarávanie právnych služieb a uzavrel zmluvy aj s advokátskymi kanceláriami Bžán a Dvorecký.

prezidentka

Poslanci pokračujú v rokovaní, čaká ich výnimočne viacero hlasovaní

02.12.2022 09:52

Poslanci majú rozhodnúť aj o novele zákona o dani.

sanna marinová Anthony Albanese

Európa nie je dosť silná na to, aby sama čelila Rusku, vyhlásila Marinová

02.12.2022 09:02

Podľa fínskej premiérky ruská invázia a okupácia Ukrajiny odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom.

Peter Pellegrini, Ide o pravdu

Pellegrini v Ide o pravdu: Hlasovanie o páde vlády bude test. Ukáže sa, kto je provládny

02.12.2022 09:00

Pri odvolávaní vlády neexistuje šedé, len biele a čierne. Buď ste za túto vládu alebo ste proti nej, hovorí Peter Pellegrini. Jasne sa poslanci rozdelia, dodáva.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 153
Celková čítanosť: 1086276x
Priemerná čítanosť článkov: 7100x

Autor blogu