Založ si blog

Rúška a respirátory=zdroj infekcie, cesta prenosu

Tlačová konferencia pani prezidentky Z.Čaputovej po stretnutí s ministerkou V.Remišovou z 3.3.2021. Print screen z fb P. Lipták

Infekcia sa celý deň zachytáva a koncentruje v rúšku, ktoré funguje tak isto, ako akýkoľvek iný filter a v tomto prípade je jeho hlavné určenie odfiltrovanie vírusov z vdychovaného vzduchu. Takýto vírusový filter zhromažďuje vírusy na svojom vonkajšom povrchu. Takto neustále sa hromadiacu vírusovú masu nosíme so sebou na rúšku celý deň (niektorí aj viac dní) a nakoniec to, čo na rúško počas dňa nachytáme si donesieme domov. Manipuláciou s rúškom, s týmto infekčným materiálom, stúpa pravdepodobnosť nielen vlastného nakazenia, ale aj nakazenia ostatných členov domácnosti, ktorí ani nemusia vyjsť z domu a neviditeľnú infekciu im donesieme. V rúšku sa nekoncentruje iba koronavírus, ale aj iné vírusy a baktérie, vytvárajú sa v ňom ideálne podmienky na ich premnoženie a sú pripravené komplikovať primárnu koronavírusovú infekciu, napríklad aj sekundárnym bakteriálnym zápalom pľúc. Neprestávajúca obštrukcia dýchacích ciest rúškom a ešte horšie respirátorom, blokuje prirodzené vetranie dýchacích ciest čerstvým vzduchom a zvyšuje aj vlhkosť a teplotu a to sú ideálne podmienky na premnoženie vlastných baktérií, vírusov a plesní, ktoré sa aj normálne nachádzajú v našich dýchacích cestách, ale sú priebežne odstraňované vydychovaním. Keď eliminujeme vydychovanie, najmä ako súčasť dýchania na čerstvom vzduchu, prebieha zvyšovanie koncentrácie vlastných baktérií a vírusov nad kritické množstvo, s ktorým si už náš imunitný systém nevie poradiť a ochorieme.
Dotýkanie sa rúška rukami zvonka (obvyklá reakcia obyčajných ľudí, ale zaznamenaná opakovane na tlačových konferenciách, aj u tých najvýznamnejších osôb v priamom prenose), premiestňuje infekciu z rúška na ruky postihnutej osoby a z jej rúk sa neviditeľná infekcia ďalej šíri na nositeľa rúška cestou ruky – ústa, ruky – oči, alebo podávaním rúk, predmetov, prípravou jedla…, na iné osoby. Ako sa preukázalo u chrípky, prenos cez ruky zodpovedá za vznik 70% prípadov vírusového ochorenia.

A z hľadiska kolektívnej ochrany pred neviditeľným infekčným ochorením platí, že „reťaz je iba taká pevná, ako je pevné jej najslabšie ohnivko“.
Čo by mala správne urobiť prezidentka po každom dotknutí sa rúška? Mala by nosiť gumové rukavice, tak aby si ich mohla zakaždým okamžite vymeniť. Ak gumové rukavice nenosí, tak potom by si mala zakaždým okamžite umyť ruky pod tečúcou vodou a vydezinfikovať ich dezinfekčným prostriedkom. Chránila by tak dostatočne seba aj svojich hostí a spolupracovníkov pred tým, aby šírila nebezpečnú infekčnú chorobu a bola by pre nás v tomto príkladom. Bez zabránenia prenosu infekcie cez ruky, paušálne plošné nosenie rúšok na obmedzenie pandémie nemá zmysel.
Predstavme si, že by sa chirurg na operačnom sále, pri operácii, dotýkal rukami rúška, alebo si naprával okuliare a ďalej by nerušene operoval. A ešte, ak by to robil primár. Nie, chirurg si, pri takomto hrubom porušení pravidiel, musí zakaždým rukavice okamžite vymeniť.

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

17.09.2021

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia uzavreté UV [...]

Či protizákonná činnosť Lengvarského a Mikasa nikdy neskončí?

15.09.2021

Novou skutočnosťou na ktorú GP teraz upozorňujem je, že obaja menovaní protizákonným nátlakom donucujú obyvateľstvo SR k plneniu vyhlášok ÚVZ SR aj napriek tomu, že tieto vyhlášky sú vydané v rozpore s platnou legislatívou a to konkrétne: . 1. Medzinárodnými normami práva (a) Ústavným zákonom č. 23/1991 Z.z., ktorým sa uvádza Listina základných práv a slobôd, vo [...]

Sabotáž protiepidemických opatrení

14.09.2021

Oznámenie o nových skutočnostiach doplňujúcich moje trestné oznámenie na bývalého ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčiho, ktoré som podal osobne na GP SR dňa 3.9.2020 a jeho prepis je uvedený na blogu https://liptakpeter.blog.pravda.sk/2020/09/02/trestne-podanie-na-ministra-zdravotnictva-pre-podozrenie-z-pachania-zlocinu-genocidia/. Novou skutočnosťou, na ktorú generálnu [...]

Afganistan

Zdravotníčky a učiteľky v Afganistane vyzvali na obnovenie finančnej pomoci

28.09.2021 23:22

Pred príchodom Talibanu k moci pokrývala zahraničná pomoc takmer 75 percent verejných výdavkov Afganistanu.

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Počet vrážd v USA medziročne stúpol o rekordných 30 percent

28.09.2021 21:41

Za rok 2020 sa v USA odohralo 21 570 vrážd, alebo zabití z nedbanlivosti.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Čaputová neukázala prstom ani na Matoviča, ani na Fica. Nechcela viac jatriť rany?

28.09.2021 20:00

Politický zápas na Slovensku je nemilosrdný. „Prezidentka im do tejto hry nesedí, keď odkrýva problémy v spoločnosti,“ povedal Marián Repa.

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ohlásil na február 2022 referendum o novej ústave

28.09.2021 19:13

Podľa analytikov sa autoritársky líder pripravuje na ešte väčšie upevnenie svojej moci po mesiacoch masových protestov.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 879198x
Priemerná čítanosť článkov: 6923x

Autor blogu