Infekcia sa celý deň zachytáva a koncentruje v rúšku, ktoré funguje tak isto, ako akýkoľvek iný filter a v tomto prípade je jeho hlavné určenie odfiltrovanie vírusov z vdychovaného vzduchu. Takýto vírusový filter zhromažďuje vírusy na svojom vonkajšom povrchu. Takto neustále sa hromadiacu vírusovú masu nosíme so sebou na rúšku celý deň (niektorí aj viac dní) a nakoniec to, čo na rúško počas dňa nachytáme si donesieme domov. Manipuláciou s rúškom, s týmto infekčným materiálom, stúpa pravdepodobnosť nielen vlastného nakazenia, ale aj nakazenia ostatných členov domácnosti, ktorí ani nemusia vyjsť z domu a neviditeľnú infekciu im donesieme. V rúšku sa nekoncentruje iba koronavírus, ale aj iné vírusy a baktérie, vytvárajú sa v ňom ideálne podmienky na ich premnoženie a sú pripravené komplikovať primárnu koronavírusovú infekciu, napríklad aj sekundárnym bakteriálnym zápalom pľúc. Neprestávajúca obštrukcia dýchacích ciest rúškom a ešte horšie respirátorom, blokuje prirodzené vetranie dýchacích ciest čerstvým vzduchom a zvyšuje aj vlhkosť a teplotu a to sú ideálne podmienky na premnoženie vlastných baktérií, vírusov a plesní, ktoré sa aj normálne nachádzajú v našich dýchacích cestách, ale sú priebežne odstraňované vydychovaním. Keď eliminujeme vydychovanie, najmä ako súčasť dýchania na čerstvom vzduchu, prebieha zvyšovanie koncentrácie vlastných baktérií a vírusov nad kritické množstvo, s ktorým si už náš imunitný systém nevie poradiť a ochorieme.
Dotýkanie sa rúška rukami zvonka (obvyklá reakcia obyčajných ľudí, ale zaznamenaná opakovane na tlačových konferenciách, aj u tých najvýznamnejších osôb v priamom prenose), premiestňuje infekciu z rúška na ruky postihnutej osoby a z jej rúk sa neviditeľná infekcia ďalej šíri na nositeľa rúška cestou ruky – ústa, ruky – oči, alebo podávaním rúk, predmetov, prípravou jedla…, na iné osoby. Ako sa preukázalo u chrípky, prenos cez ruky zodpovedá za vznik 70% prípadov vírusového ochorenia.
A z hľadiska kolektívnej ochrany pred neviditeľným infekčným ochorením platí, že „reťaz je iba taká pevná, ako je pevné jej najslabšie ohnivko“.
Čo by mala správne urobiť prezidentka po každom dotknutí sa rúška? Mala by nosiť gumové rukavice, tak aby si ich mohla zakaždým okamžite vymeniť. Ak gumové rukavice nenosí, tak potom by si mala zakaždým okamžite umyť ruky pod tečúcou vodou a vydezinfikovať ich dezinfekčným prostriedkom. Chránila by tak dostatočne seba aj svojich hostí a spolupracovníkov pred tým, aby šírila nebezpečnú infekčnú chorobu a bola by pre nás v tomto príkladom. Bez zabránenia prenosu infekcie cez ruky, paušálne plošné nosenie rúšok na obmedzenie pandémie nemá zmysel.
Predstavme si, že by sa chirurg na operačnom sále, pri operácii, dotýkal rukami rúška, alebo si naprával okuliare a ďalej by nerušene operoval. A ešte, ak by to robil primár. Nie, chirurg si, pri takomto hrubom porušení pravidiel, musí zakaždým rukavice okamžite vymeniť.
Vírus sa zachytáva (ak sa zachytáva) iba tam... ...
skloniť tupo hlavu?... ...
Tak skúste teda vy argumentovať vecne k tomu... ...
A chúdence deti v škole, škôlke a v družine! ... ...
Máte pravdu, pán doktor. Želám vám veľa veľa... ...
Celá debata | RSS tejto debaty