Založ si blog

Respirátory horšie ako rúška

Infografika, „rúško versus respirátor“ Peter Lipták adaptované podľa Fikenzer et al. Effects of surgical and FFP2/N95 face masks on cardiopulmonary exercise capacity

Ako preukázala štúdia vedcov z Lipskej univerzity rúška a ešte horšie respirátory FFP2/N95, majú výrazne negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc, čo významne znižuje schopnosť vykonávať fyzicky namáhavé pracovné činnosti. Celkovo tieto spôsoby upchávania dýchacích ciest znižujú dostupnosť kyslíka a to je hlavný faktor, ktorý výrazne zhoršuje kvalitu života ich nositeľov, fyzické a ja dopĺňam, že samozrejme aj ich mentálne, schopnosti. No nebolo by rozumné, keby aspoň tieto, vedeckou štúdiou preukázané negatívne efekty, boli zohľadnené ešte v štádiu príprav využitia rúšok a respirátorov na zachytávanie vírusov filtrovaním na tvári a nose? O tejto štúdii by mali byť informovaní zdravotníci a tiež politici ak prijímajú opatrenia, nariaďujúce ich nosenie. Takéto opatrenia by sa mali prijímať iba vtedy ak sa zistí, že benefity prevážia škody, ktoré nosenie rúšok a respirátorov spôsobuje ľudskému organizmu. Je naozaj smutné, že túto známu štúdiu, ktorú som prvýkrát zverejnil už v auguste 2020 vo svojom blogu „Rúška ohrozujú zdravie naši epidemiológovia a politici prehliadli a prehliadajú a tak ignorujú medicínsku vedu a stále viac poškodzujú zdravie slovenskej populácie.

O zvýšenom riziku infikovania sa infekciami a to aj koronavírusom, ktorému sú vystavení nositelia rúšok a respirátorov som hovoril v predchádzajúcom blogu.
Ďalším rizikom, ktoré hovorí o nedomyslenosti dnešných opatrení je zamorovanie prostredia plastovým odpadom. Áno rúška a respirátory, okrem toho, že predstavujú nebezpečný infekčný odpad, predstavujú aj plastový odpad, ktorým takto nekontrolovateľne a masívne zamorujeme naše životné prostredie.

Skutočná zodpovednosť nie je v plošnom nosení rúšok, či respirátorov, ale v dobrovoľnom sociálnom oddelení (social distancing) sa tých osôb, ktoré sú klinicky choré a v prípade, že musia vyjsť z domu medzi ľudí, potom si majú choré osoby nasadiť rúško. Zdravé osoby by nemali nosiť rúško paušálne, mali by ho mať iba so sebou v pohotovosti, aby si ho mohli nasadiť vtedy, keď vo svojom okolí identifikujú osobu s infekciou dýchacích ciest. Vtedy takto môžu do určitej miery znížiť svoju mieru expozície infekcii. Musím zdôrazniť, že ak už nosíme rúško, či respirátor, tak najdôležitejšie je, aby sme sa tohto predmetu, kde sa zhromažďuje infekcia, nikdy nedotýkali rukami. A keď sa nám to náhodou podarí, tak si musíme hneď umyť ruky a dezinfikovať ich a ak máme gumové rukavice, tak tie si musíme ihneď vymeniť. A najdôležitejšia fáza, ak už používame tieto pomôcky, je ich bezpečné zneškodnenie spôsobom, aby sme neinfikovali ani seba, ani neohrozili infekciou druhých. Nezabúdajme, že v tomto pandemickom období je k nezaplateniu čo najvyšší príjem kyslíka. A to je možné iba na čerstvom vzduchu a bez upchatia dýchania respirátorom, či rúškom.
Homo sapiens! A teraz sa správajme zodpovedne!

Kompas ľudskosti

03.03.2022

Hodnoty EÚ =ľudská dôstojnosť, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát a ľudské práva= sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Základom našej spoločnosti je ich rešpektovanie. Toto sú naše hodnoty, ktorých dodržiavanie musí byť samozrejmosťou v jednotlivosti aj vo vzájomnom súlade a určujú ľudský kompas ľudskosti tak, aby nezablúdil nikto z nás. Toto [...]

točko Prokopová, Lengvarský, Mikas

22.02.2022

Generálna prokuratúra SR Štúrova 2 812 85 Bratislava ________________________ V Bratislave dňa 22. 2. 2022 VEC: Trestné oznámenie MUDr. Peter Lipták, nar. 15.02.1960, bytom … Bratislava podávam, týmto trestné oznámenie na MUDr. Vladimíra LENGVARSKÉHO, MPH / PhDr. RNDr. MUDr. Jána MIKASA, PhD., MPH / MUDr. Elenu PROKOPOVÚ, pre podozrenie, že svojím [...]

Putin architekt nového svetového poriadku

21.02.2022

Dnes večer, 21.2.2022, Ruská federácia uzná Doneckú a Luganskú republiku. Následne tieto republiky uznajú aj ďalšie štáty Sveta. Okamžite, alebo súčasne s týmto procesom politickej emancipácie nových štátov, bude uzatvorená a podpísaná aj dohoda o priateľstve a spolupráci medzi DNR/LNR a Ruskou federáciou, čím sa zabezpečí spolupráca v oblasti obrany. Na základe [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 1055933x
Priemerná čítanosť článkov: 7135x

Autor blogu