Založ si blog

Očkovanie, komédia podľa Balzaca

Sprava prezidentka Zuzana Čaputová a zľava riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzana Baťová. Foto: Facebook / Zuzana Čaputová

Honoré de Balzac patrí ku klasike. To on spísal prakticky všetko, čoho sú ľudia schopní a od vtedy sa všetko už iba opakuje. V jednom románe „Ľudskej komédie“ vyriekol otec Goriot voči svojim deťom strašné slová:
„Ach, priateľ môj, nežeňte sa, nemajte deti! Vy im dáte život, ony vám dajú smrť.“
Keď to prenesiem do súčasnosti tak pani prezidentka Čaputová povedala, že chcela svoju mamičku objednať na očkovanie proti kovidu cez web aplikáciu a naháňala nejaké termíny v Trenčianskom kraji. Dobre, ona ju z Pezinka do Trenčína ide transportovať počas pandémie, na očkovanie? No poznám „deti“ v Bratislave, ktoré si považujú za veľké šťastie, že zohnali vo virtuálnej pavučine Slovenska očkovacie termíny pre svojich rodičov v Ružomberku, či v Košiciach… Ale predsa prezidentka, z titulu svojho postavenia na najvyššom stupienku spoločenského rebríčka, má informácie, že tu máme vírusovú pandémiu a určite vie, že vírusy nie sú chrústy, pred ktorých vdýchnutím sa dá povedzme účinne chrániť rúškami a respirátormi, ale, že sa tu jedná o mikroskopické, teda neviditeľné mikróby, ktoré sa nekontrolovateľne množia a šíria sa napriek, alebo práve kvôli prekrytiu úst a nosa, a práve na takých akciách, ako je očkovanie v očkovacích centrách. Tu sa zhromažďujú ľudia, s neznámym infekčným statusom, po tom ako docestovali z rôznych miest a stretli sa cestou s neznámym počtom iných ľudí. Tak takíto ľudia, o ktorých nevedno v akej miere sú už nakazení, sa tu zhromažďujú, miešajú sa v jednom a tom istom priestore. Podobne sa tak deje pri testovaní v mobilných odberových miestach MOM, ktoré  sídlia na pevných adresách a mobilné sú v nich iba davy ľudí cez ne sa valiace a vírusy, ktoré si vymieňajú. Tieto dva druhy organizovaného zvyšovania mobility, ľudí aj vírusov, teda očkovanie v centrách a testovanie v MOM, sú paradoxom dnešných protiepidemických opatrení. V prípade očkovacích centier sa jedná o zvyšovanie mobility predovšetkým rizikových skupín seniorov a chronicky chorých a sú tak vytvorené ideálne podmienky, aby sa nebezpečnými mikróbmi nakazilo čo najviac nič netušiacich účastníkov akcie. Takže pani prezidentka sa usilovala svoju mamičku objednať do tohto procesu zvyšovania ohrozenia infekciou vírusom SARS-CoV-2. A ak by sa nenakazila jej mamička vírusom pri očkovaní, tak zaočkovanie vakcínou Astra Zeneca by jej malo byť, na ceste životom, na dobrej pomoci? Vakcínou o ktorej nemeckí aj nórski lekári tvrdia, že stimuluje tvorbu protilátok, aktivujúcich krvné doštičky, ktorá spôsobuje trombózu a upchávanie ciev krvnými zrazeninami?
No a už takmer mesiac máme v skladoch na Slovensku vakcínu Sputnik. Touto vakcínou je vo svete zaočkovaných už viac ako 10 mil ľudí, bez toho aby boli hlásené závažné nežiadúce účinky. Je to chladničková vakcína, to znamená, že vyžaduje pre svoje skladovanie teplotu 0-8 stupňov Celzia, preto je to vakcína určená na distribúciu k všeobecným lekárom a na očkovanie v komunitách, čo najbližšie k bydlisku pacientov, bez zvyšovania ich mobility. Prezidentka ak by očkovala svoju matku Sputnikom tak by stačilo zájsť na zdravotné stredisko v Pezinku, alebo by možno prišla obvodná lekárka jej matku zaočkovať až k nim domov. Bez nutnosti zažívať bezmocnosť pri losovaní očkovacích termínov na web stránke, bez rizika, že rodičia budú vystavení nákaze pri hromadnej masovke. Všeobecní lekári očkujú každoročne proti chrípke a dlhodobo najlepšie vedia koho je treba zaočkovať z rizikových pacientov na prvom mieste a u koho možno počkať. Vedia kde svojich pacientov nájdu aj to, aké majú sprievodné choroby a tak môžu zodpovedne očkovanie urýchliť a posúdiť aj jeho riziko individuálne pre každého. Ja som pred mesiacom požiadal doručiť 500 vakcín Sputnika na moju ambulanciu. Dnes som už mohol mať všetky dávky vyočkované a požiadať o ďalších 500. Ak by sa takto postupovalo a očkovanie by sa organizovalo cez všeobecných lekárov už dnes by sme mohli mať zaočkovaný ďalší 1 000 000 najrizikovejších obyvateľov. Bezpečne a jednoducho, bez zvyšovania mobility v prebiehajúcej pandémii a bez použitia mätúcich web stránok. Veď presné databázy svojich pacientov máme v počítačoch už najmenej 20 rokov.

Dnešné očkovanie rizikových skupín počas prebiehajúcej pandémie tak, že ich zhromažďujeme v očkovacích centrách, očkujeme experimentálnymi vakcínami, u ktorých sú hlásené naprieč celou Európou závažné nežiadúce účinky, a ktorých bezpečnosť a účinnosť negarantujú ani výrobcovia, tak takéto očkovanie možno považovať za rezignáciu na pravidlá, ktoré by mali garantovať najvyššie štandardy pre preventívnu starostlivosť o ľudí.

Neviem či sa tu hodí pripomínať výrok prezidentky z jej predvolebnej kampane „Chcem aby sme boli krajinou, kde sa ľudia nebudú báť zomierať.“ Avšak je rovnako mrazivý ako konštatovanie otca Goriota v úvode blogu. Dnes sa oba tieto výroky, bohužiaľ, napĺňajú každodenne v praxi.
Ak sa dnes prezidentka usiluje, pre vlastných rodičov, o zdravie a život ohrozujúce postupy, tak to nie je normálne. Ale kto a čo dáva tejto advokátke právo bojovať za tie isté rizikové postupy aj pre jeden milión tých najohrozenejších občanov? Namiesto toho, aby im dopriala pripravené riadne, bezpečné a účinné, preventívne očkovanie?

 

Koho očkovať a ktorou vakcínou

02.05.2021

Politici a médiá robia očkovaniu proti COVID- 19 takú reklamu, že laik si myslí, že dať sa zaočkovať je prospešné pre každého. Lenže nie je to vo všeobecnosti tak, že reklama je navoňaná zdochlina? Prečo toto očkovanie nepropagujú všeobecní lekári? Že je normálne keď vnuci naháňajú deväťdesiatročné babičky na očkovanie? Lenže normálne očkovanie predsa vždy [...]

Liečba šialencov

25.03.2021

Čo pomôže? Prečo ľud SR je dnes na prášky, na antidepresíva? Pretože politici SR potrebujú dnes antipsychotiká. Depresia národa je následok ich roboty. Psychiatria sa dostala svojou nečinnosťou, v počte spôsobených úmrtí, na prvé miesto. Prednostná úloha dnešného zdravotníctva je zabezpečiť antipsychotickú liečbu politikom. Dôležitosť psychiatrie dnes vyčnieva [...]

Respirátory horšie ako rúška

19.03.2021

Ako preukázala štúdia vedcov z Lipskej univerzity rúška a ešte horšie respirátory FFP2/N95, majú výrazne negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc, čo významne znižuje schopnosť vykonávať fyzicky namáhavé pracovné činnosti. Celkovo tieto spôsoby upchávania dýchacích ciest znižujú dostupnosť kyslíka a to je hlavný faktor, ktorý výrazne zhoršuje kvalitu života ich [...]

USA Floyd proces Chauvin vinný vražda zabitie

Štyroch expolicajtov obvinili z porušenia ústavných práv Georga Floyda

07.05.2021 22:22

Obvinili ich aj z neposkytnutia zdravotnej pomoci Afroameričanovi, ktorý v dôsledku brutálneho zásahu prišiel o život.

šerpa Kami Rita

Šerpa Kami Rita uskutočnil rekordný 25. výstup na Mount Everest

07.05.2021 22:01

Na najvyššiu hora sveta dorazila prvá expedícia od roku 2019.

Nemecko zjednotenie oslavy Merkelová

Nemci zaradili Pegidu medzi extrémistické organizácie

07.05.2021 21:22

Protiislamské hnutie vzniklo v Drážďanoch na jeseň roku 2014 ako malá skupina osôb.

Portugalsko EÚ summit sociálny ciele účastníci

Poliakom a Maďarom prekážal výraz „gender“ vo vyhlásení po samite EÚ

07.05.2021 20:48

Premiéri protestovali proti zmienke o rodovej rovnosti preto, lebo podľa nich vytvárala priestor pre presadzovanie práv LGBTI osôb.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 112
Celková čítanosť: 744284x
Priemerná čítanosť článkov: 6645x

Autor blogu