Založ si blog

Kompas ľudskosti

Hodnoty EÚ, teda  ľudská dôstojnosť, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát a ľudské práva sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Základom našej spoločnosti je ich rešpektovanie.
Sú to naše hodnoty, ich dodržiavanie musí byť samozrejmosťou v jednotlivosti aj vo vzájomnom súlade, tvoria náš kompas ľudskosti, aby nikto z nás nezablúdil.

Toto je kompas ľudskosti!
Ľudská dôstojnosť – správame sa rovnako dôstojne ku každému človeku, teda rešpektujeme jeho ľudskú dôstojnosť, a to nás robí dôstojnými a dôstojnosti hodnými občanmi EÚ a sveta.
Sloboda – rešpektujeme slobodu každého človeka a rovnako žiadame rešpektovať aj svoju vlastnú slobodu.Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou, ten kdo do pout jímá otroky, sám je otrok.Sloboda prejavu a presvedčenia sú vyhlásené za najvyšší cieľ ľudstva.
Demokracia –
vláda ľudu, vláda väčšiny. Politický systém alebo zriadenie, v ktorom je zdroj štátnej moci ľud a platí, že menšina sa podriaďuje väčšine. https://sk.wikipedia.org/wiki/Demokracia. Náš politický systém.
Rovnosť ľudí v dôstojnosti, v slobode, v povinnosti dodržiavať pravidlá, ale mať rovnako aj nárok, aby sa pravidlá dodržiavali voči každému rovnako. Rovnaký nárok na život v  mieri, na vzdelanie, na prístup k informáciám či na vyjadrovanie a šírenie svojho názoru.
Zákon – dodržiavanie dohodnutých pravidiel. Dodržiavanie subsidiarity právnych predpisov: prednosť majú medzinárodné zmluvy a dohovory, nasleduje ústava, potom obyčajné zákony, vyhlášky a ostatné právne normy.
Ľudské práva – dodržiavanie ľudských práv podľa medzinárodných dohovorov má prednosť pred vnútroštátnou legislatívou, pričom obmedziť ich,  v zdôvodnených prípadoch, možno iba zákonom.
Zákonom nad zákony je Všeobecná deklarácia ľudských práv  OSN, ktorá uznáva prirodzenú dôstojnosť a rovnaké a neodcudziteľné práva všetkých členov ľudskej rodiny, čo je základom slobody, spravodlivosti a mieru na svete. Neuznanie ľudských práv a pohŕdanie nimi vedie k barbarským činom, ktoré urážajú svedomie ľudstva. Vybudovanie sveta, v ktorom ľudia zbavení strachu a núdze sa  tešia slobode prejavu a presvedčenia, bolo vyhlásené za najvyšší cieľ ľudstva.
https://www.ohchr.org/EN/UDHR/Documents/UDHR_Translations/slo.pdf  Napokon v EÚ platí Charta základných práv Európskej únie, ktorá ako prvé právo uznáva právo na život každému človeku rovnako.  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:12016P/TXT&from=LT
Tak, toto je kompas ľudskosti!

 

Čaputová fascinovaná odchovancom KSČ

29.01.2023

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z jeho víťazstva mimoriadne teší, lebo v našom regióne pribudne hlava štátu, ktorá si ctí demokratické hodnoty a ktorej sila pramení v pokoji, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. Dodala, že [...]

Pokus o paralýzu referenda

21.01.2023

„Politikom sa neverí, politici sa kontrolujú. Verí sa v Boha, verí sa v prírodu, verí sa v krásu, verí sa v myšlienku, ideu. V politika sa neverí, a kto v neho verí, je idiot!“ (Karel Kryl) „Toto je taká najzásadnejšia vec na ktorú musíme mať jednoznačný názor v zmysle, že ak sú tu prvky priamej demokracie ako napríklad referendum tak má byť urobené [...]

Odpovede dr. Michalovi Pijákovi

16.12.2022

V poslednej dobe mi uznávaný vedec a lekár dr. Michal Piják venoval niekoľko statusov na fb, v ktorých naznačoval, že z hľadiska vedy, ktorej sa cíti byť predstaviteľom, ma zaraďuje medzi dezinformátorov a konšpirátorov. Keďže som na fb chronicky zablokovaný, vyjadrujem svoje názory touto cestou. Očkovanie Paradoxne dr. Piják, ktorý sa nechal zaočkovať proti [...]

Milan Majerský, KDH

Boj proti Ficovi neznamená pomoc Slovensku, nebudeme nikomu robiť výťah, tvrdí šéf KDH Majerský

01.02.2023 06:05

Hoci kresťanskí demokrati zo slušnosti rokujú o možnom spájaní síl, už dnes odmietajú bližšiu spoluprácu s liberálnymi stranami a politikmi.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev má od USA dostať zbraň, akú doteraz ešte nemal

01.02.2023 05:50, aktualizované: 07:54

V novom balíku vojenskej pomoci, ktoré Spojené štáty chystajú pre Ukrajinu, môžu byť zbrane, ktoré Kyjev žiada už niekoľko mesiacov.

Ukrajina, utečenci, vojna na Ukrajine

Utrpenie Ukrajincov sa zväčšuje, ochota prijať ich sa zmenšuje

01.02.2023 02:30

Až deväť miliónov ľudí utieklo doteraz z Ukrajiny. Ďalší nepochybne ešte pribudnú, lebo vidina skončenia vojny je v nedohľadne.

parlament, predčasné voľby, hlasovanie, Robert Fico, Boris Kollár, Richard Sulík

Slovensko čaká ostrá kampaň. Čaputová varuje Hegera, Fico sa oháňa NAKA a Matovič zasa Sulíkom

01.02.2023 02:00

Jesenný termín podporilo 92 poslancov. Už teraz je jasné, že kampaň bude drsná, voľby budú 30. septembra.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 156
Celková čítanosť: 1105141x
Priemerná čítanosť článkov: 7084x

Autor blogu