Založ si blog

Rúška a respirátory=zdroj infekcie, cesty prenosu

Tlačová konferencia pani prezidentky Z.Čaputovej po stretnutí s ministerkou V.Remišovou z 3.3.2021. Print screen z fb P. Lipták

Infekcia sa celý deň zachytáva a koncentruje v rúšku, ktoré funguje tak isto, ako akýkoľvek iný filter a v tomto prípade je jeho hlavné určenie odfiltrovanie vírusov z vdychovaného vzduchu. Takýto vírusový filter zhromažďuje vírusy na svojom vonkajšom povrchu. Takto neustále sa hromadiacu vírusovú masu nosíme so sebou na rúšku celý deň (niektorí aj viac dní) a nakoniec to, čo na rúško počas dňa nachytáme si donesieme domov. Manipuláciou s rúškom, s týmto infekčným materiálom, stúpa pravdepodobnosť nielen vlastného nakazenia, ale aj nakazenia ostatných členov domácnosti, ktorí ani nemusia vyjsť z domu a neviditeľnú infekciu im donesieme. V rúšku sa nekoncentruje iba koronavírus, ale aj iné vírusy a baktérie, vytvárajú sa v ňom ideálne podmienky na ich premnoženie a sú pripravené komplikovať primárnu koronavírusovú infekciu, napríklad aj sekundárnym bakteriálnym zápalom pľúc. Neprestávajúca obštrukcia dýchacích ciest rúškom a ešte horšie respirátorom, blokuje prirodzené vetranie dýchacích ciest čerstvým vzduchom a zvyšuje aj vlhkosť a teplotu a to sú ideálne podmienky na premnoženie vlastných baktérií, vírusov a plesní, ktoré sa aj normálne nachádzajú v našich dýchacích cestách, ale sú priebežne odstraňované vydychovaním. Keď eliminujeme vydychovanie, najmä ako súčasť dýchania na čerstvom vzduchu, prebieha zvyšovanie koncentrácie vlastných baktérií a vírusov nad kritické množstvo, s ktorým si už náš imunitný systém nevie poradiť a ochorieme.
Dotýkanie sa rúška rukami zvonka (obvyklá reakcia obyčajných ľudí, ale zaznamenaná opakovane na tlačových konferenciách, aj u tých najvýznamnejších osôb v priamom prenose), premiestňuje infekciu z rúška na ruky postihnutej osoby a z jej rúk sa neviditeľná infekcia ďalej šíri na nositeľa rúška cestou ruky – ústa, ruky – oči, alebo podávaním rúk, predmetov, prípravou jedla…, na iné osoby. Ako sa preukázalo u chrípky, prenos cez ruky zodpovedá za vznik 70% prípadov vírusového ochorenia.

A z hľadiska kolektívnej ochrany pred neviditeľným infekčným ochorením platí, že „reťaz je iba taká pevná, ako je pevné jej najslabšie ohnivko“.
Čo by mala správne urobiť prezidentka po každom dotknutí sa rúška? Mala by nosiť gumové rukavice, tak aby si ich mohla zakaždým okamžite vymeniť. Ak gumové rukavice nenosí, tak potom by si mala zakaždým okamžite umyť ruky pod tečúcou vodou a vydezinfikovať ich dezinfekčným prostriedkom. Chránila by tak dostatočne seba aj svojich hostí a spolupracovníkov pred tým, aby šírila nebezpečnú infekčnú chorobu a bola by pre nás v tomto príkladom. Bez zabránenia prenosu infekcie cez ruky, paušálne plošné nosenie rúšok na obmedzenie pandémie nemá zmysel.
Predstavme si, že by sa chirurg na operačnom sále, pri operácii, dotýkal rukami rúška, alebo si naprával okuliare a ďalej by nerušene operoval. A ešte, ak by to robil primár. Nie, chirurg si, pri takomto hrubom porušení pravidiel, musí zakaždým rukavice okamžite vymeniť.

Očkovanie stratilo zmysel, už je 75x smrteľnejšie ako delta

24.06.2021

Veľká Británia má 66 mil obyvateľov a podľa správy NHS (1) sa v GB od 1.2.2021 do 15.6.2021 vyskytlo 60 624 prípadov kovidu a v takmer všetkých prípadoch sa jednalo o variantu delta. Z hľadiska výskytu to znamená, že táto varianta choroby zasiahla doteraz 0,09% obyvateľstva. Incidencia dosahuje 92/100 000 obyvateľov (vieme, že napríklad pri chrípke je epidemický prah [...]

Počty a príčiny úmrtí v EÚ po aplikácii jednotlivých vakcín proti COVID – 19

11.06.2021

Tabulka 1: Počty vakcín a aktuálne zaočkovaní k 10.6.2021 Komentár: V EÚ sa najviac očkuje Pfizerom (212 mil dávok), potom Astrou (63 mil dávok). Moderny sa využilo zatiaľ iba 30 mil dávok (cca 10%) a Johnsona iba 10 mil dávok (cca 3%). Aspoň jednou dávkou bolo v EÚ zaočkovaných 185 mil dospelých občanov (podľa presných dát z ecdc vaccine-tracker (2)) a rozbieha sa [...]

Očkovanie detí

09.06.2021

Zhrňme si fakty: 1. Deti a mladí dospelí vo veku do 30 rokov majú dnes na Slovensku pravdepodobnosť 99,998 % že na kovid nezomrú a keď vylúčime chronicky choré deti tak táto ich pravdepodobnosť stúpne na prakticky 100%. Optimistický výhľad nám tu trošku kazí obezita našich detí a mládeže, ale aj tak sa pohybujeme niekde medzi 99,998 a 100%. Vo vekovej kategórii od 12 do [...]

Mária Kolíková

Podľa Kolíkovej je namieste diskutovať o skupinách ľudí, pre ktoré by bolo očkovanie povinné

24.06.2021 23:09

Líder strany Hlas-SD Pellegrini v diskusnej relácii Na hrane TV Joj zdôraznil, že Slovensko nie je diktátorský režim, aby prikazoval očkovanie.

Francúzsko koncert

Viac ako polovica opýtaných sa pre pandémiu na koncerty nechystá

24.06.2021 22:41

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý dal vypracovať SOZA. Ľudia sa obávajú možnej nákazy, prekážajú im aj opatrenia.

čaputová

Prezidentka si uctila Pamätný deň obetí komunizmu na Slovensku

24.06.2021 22:04

Pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave sa poklonila tým, ktorí boli neprávom prenasledovaní, väznení a mučení za postoje, ktoré neboli v súlade s oficiálnou štátnou ideológiou.

tornádo trosky česko

Južnú Moravu zasiahlo tornádo, ničilo obce a zabíjalo. Bolo pár kilometrov od Holíča

24.06.2021 21:16, aktualizované: 23:39

Záchranári na južnej Morave v spojitosti so silnými búrkami zaznamenali obete na životoch a až 150 zranených.

Peter Lipták

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Všímam si následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 118
Celková čítanosť: 783467x
Priemerná čítanosť článkov: 6640x

Autor blogu